Materasso rodiny Chomátovcov

Tí, ktorí prišli na parádne zarábajúce matrace

Rodina Chomátovcov sa so svojím Materassom s výrobným závodom v severoslovenskom Oravskom Veselom presadila v biznise s posteľnými matracmi i roštami. Do tej miery, že s nimi dnes drží zhruba dve tretiny domáceho slovenského trhu. Aj vďaka sieti vlastných značkových predajní, ktoré sú i vo veľkých nákupných centrách. Navyše, rodina svoje matrace vyváža aj do cudziny. Exportuje ich nielen do krajín najbližších susedov, ale zákazníkov má aj na najnáročnejších trhoch v Nemecku, Švajčiarsku, Fínsku či Holandsku.

Toto sú štyri slovenské rodiny, ktoré sa utajujú, no vybudovali veľké biznisy

Materasso Zdroj: Maňo Štrauch

Materasso už dlhšie generovalo rodine ročne tržby okolo desať miliónov eur, no predvlani jej skočili takmer k 13 miliónom. Čím však firma najviac vyčnieva, je jej ziskovosť. Za ostatných sedem rokov vždy v čistom zarobila minimálne vyše milióna eur, presnejšie od 1,1 do 1,8 milióna eur. V priemere tak premenila na čisté profity až vyše 12 percent svojich tržieb. K takejto ziskovosti sa po celom Slovensku dokáže prepracovať iba zopár stoviek firiem.

Na čele firmy Materasso Slovakia, ktorá tu naštartovala výrobu matracov už v roku 1995, stojí ako konateľ jej zakladateľ Roman Chomát, ktorému v obchodnom registri svieti trvalé bydlisko nie priamo na Slovensku, ale v českom mestečku Kamenice. Druhý konateľ Materassa a mladší zástupca rodiny Lukáš Chomát je zároveň aj riaditeľom výrobnej divízie roštov a zodpovedá vo firme za export na východné trhy v Rusku či na Ukrajine. Býva v Námestove. Ďalším predstaviteľom novej generácie Chomátovcov je David Chomát. Zodpovedá za vývoz do krajín Európskej únie.

Obaja mladší Chomátovci sa ešte zodpovedajú aj výkonnému generálnemu riaditeľovi Martinovi Graňakovi, ktorý už nie je z rodinného prostredia. Jemu zakladateľ Roman Chomát zveril každodenné operatívne riadenie firmy. Zakladateľ už v súčasnosti dohliada len na strategické riadenie firmy.

V súčasnosti firma so svojimi skoro sto zamestnancami ročne vyprodukuje zhruba 300-tisíc matracov a 70-tisíc roštov. Okrem nich navyše v menšom produkuje aj paplóny, vankúše a sedacie vaky.