Japonský technologický konglomerát Toshiba Corporation kupuje švajčiarskeho výrobcu meracích zariadení pre energetický priemysel Landis+Gyr. Za spoločnosť zaplatí 2,3 miliardy dolárov. Koncern o tom informoval vo štvrtok na svojej internetovej stránke. Transakcia by mala byť definitívne uzatvorená najneskôr v treťom kvartáli. Dohodu musia ešte schváliť regulačné orgány, no ak pôjde všetko podľa plánu, Toshiba si na konto pripíše svoj najväčší obchod za posledných päť rokov.
Toshiba bude celý obchod financovať hotovosťou, pričom na seba prevezme aj všetky dlhy spoločnosti. Ich výšku ale hovorca nechcel pre agentúru Bloomberg špecifikovať.
Landis+Gyr si japonský partner vybral najmä vďaka technologickému know-how, ktorým spoločnosť disponuje. Firma vyvíja efektívne merače spotreby energie, ktoré môžu byť za účelom úspor riadené aj na diaľku. Pôsobí na tridsiatich svetových trhoch vrátane Spojených štátov. Navyše, ihneď po začlenení firmy do portfólia skupiny sa Toshibe otvoria dvere k novým zákazníkom. Medzi tých najväčších, ktorých firma má, patrí napríklad nemecká skupina E.ON či britský koncern Centrica.
Švajčiarska Landis+Gyr je navyše dôležitým výrobcom komponentov pre takzvané inteligentné rozvodné siete. Mestá a regióny po celom svete začínajú postupne prechádzať na systémy, ktoré sú ohľaduplnejšie voči životnému prostrediu a umožňujú znižovať tvorbu emisií oxidu uhličitého. Podľa Toshiby by sa mal tento trh v nasledujúcej dekáde zväčšiť asi šesťnásobne. Aj preto už dnes hľadá silného a skúseného partnera, ktorý by jej pomohol ukrojiť si z tohto trhu podstatnú časť.
Spoločnosť Landis+Gyr oslávi v tomto roku svoje 115. výročie. Firma, ktorá vznikla ešte v 19. storočí, zamestnáva v súčasnosti viac ako päťtisíc pracovníkov. Podľa domovskej internetovej stránky dosahuje ročné tržby na úrovni okolo 1,4 miliardy dolárov, no tento údaj pochádza ešte z roku 2008. Toshiba je rádovo niekoľkonásobne väčšia. Okrem toho, že zamestnáva celosvetovo približne 204-tisíc ľudí, jej ročné tržby predstavujú desiatky miliárd dolárov. V minulom roku to bolo v prepočte takmer 70 miliárd, rok predtým ešte o necelých päť percent viac.
Ilustračné foto na titulke - Flickr.com