O tom, ako koronavírusová kríza dopadá na stavebný sektor, ako sa dá dostať medzi najlepšie firmy v odbore, aké sú základné ingrediencie stavebného úspechu alebo ako moderné technológie menia (nielen) slovenské stavebníctvo, hovorí Tomáš Kosa, konateľ stavebnej spoločnosti HSF System SK.
Ako zvládate pandemické obdobie?
Nad očakávania dobre i napriek tomu, že koronavírusová kríza zasiahla celú slovenskú ekonomiku vrátane nášho stavebného segmentu. Za to by som chcel poďakovať všetkým svojim kolegom, ktorí sa s týmto turbulentným a náročným obdobím skvele vyrovnávajú, a zároveň ich oceniť.
V roku 2020 sme dosiahli tržby 24,6 milióna eur, čo je druhý najlepší výsledok v histórii našej spoločnosti HSF System SK. Potvrdili sme opakovane svoju pozíciu na popredných priečkach stavebných rebríčkov a hodnotení na Slovensku.
Ako hodnotíte situáciu na stavebnom trhu v posledných dvoch rokoch, ktoré sú ovplyvnené touto mimoriadnou situáciou?
My sme sa od začiatku snažili mať „hlavu hore“. Bolo dôležité pokračovať v práci s ešte väčším nasadením ako obvykle, aby sme sa s touto pre všetkých novou a ťažkou výzvou dokázali čo najlepšie vyrovnať.
To platilo jednak pre našich zamestnancov, jednak pre subdodávateľov aj pre investorov, ktorí sa nezľakli vzniknutých komplikácií. Ešte to síce nie je úplne za nami, ale verím, že nás táto skúsenosť všetkých posilní.
Pracujeme na zaujímavých projektoch, rozvíjame i svoje vlastné developerské aktivity. Investori posilňujú svoje výrobné a trhové kapacity, najmä v logistike, retaile alebo vo výrobných oblastiach.
Jeden významný faktor slovenským stavebníctvom však hýbe a realizáciu stavebných zákaziek ovplyvňuje. Tým je horšia dostupnosť a nedostatok niektorých stavebných materiálov a ich rastúce ceny. Nedeje sa to len u nás, ale obdobné je to i na ostatných európskych trhoch.
Na akých projektoch pracujete v súčasnosti?
Ako generálny dodávateľ realizujeme viacero projektov, z nich uvediem výstavbu hobbymarketu Hornbach v Nitre na ploche viac ako 17 000 m2. Hotovo máme mať vo februári 2022. Developerom územia je spoločnosť Atrios v koordinácii so spoločnosťou Nitra Invest.
V Košiciach staviame atypický showroom pre slovenskú rodinnú firmu Auto Valas. V novom autosalóne sa objavia značky Toyota a Lexus. Ten bude len tretí na Slovensku. Ďalší rozvoj priemyselnej zóny v Petrovanoch pri Prešove zase prinesú novovznikajúce priestory baliarne potravín a skladu výrobkov pre spoločnosť King Food Packaging.
Aké máte vyhliadky a plány na najbližšie obdobie?
V spolupráci s našou materskou spoločnosťou HSF System v Českej republike pripravujeme niekoľko priemyselných a bytových projektov v rámci developerskej spoločnosti ANTRACIT Property.
Konkurencia sa „neporáža“. Zdravá konkurencia indikuje rast a motivuje v kvalite a profesionalite každého segmentu trhu.
V Žiline sme sa pustili do vytvorenia nového administratívno showroomového projektu pod názvom ANTRACIT Spot, zameraného na vytvorenie nájomných priestorov pre lokálne spoločnosti. V Senci zase staviame distribučné centrum na mieru pre internetový obchod Rajhraciek.sk. Nájomcu nám sprostredkovala realitno-poradenská spoločnosť 108 AGENCY. Ďalší developerský projekt aktívne pripravujeme v Prešove.
Ktoré z projektov sú vašou srdcovkou?
Je to každý projekt, ktorý máme na starosti. Ku všetkým sa staviame rovnako zodpovedne. Jeden však bol tak trochu špeciálny, pretože sme si ho stavali sami pre seba. K 10. výročiu založenia našej spoločnosti, ktoré sme oslávili v roku 2020, sme si darovali nové sídlo našej firmy v Žiline.
Za jeho návrhom stojí štúdio A. R. K. ateliér. Budova bola, okrem iného, ocenená v medzinárodnej architektonickej súťaži BigSEE Architecture Award 2021. Tým najviditeľnejším a najznámejším projektom bola zrejme unikátna rozhľadňa na Dubni, ktorá vyrástla pod našou stavebnou taktovkou v roku 2019.
Myslím, že sa nám podarilo ukázať širokej verejnosti, že i na Slovensku môžu vzniknúť originálne a hodnotné stavby, ktoré majú svetové parametre. Rozhľadňu navrhli architekti Ladislav Vikartovský a Gábor Nagy zo spoločnosti FKF Design.
Dobré meno firme budujú aj dobré referencie z minulosti. Ktoré si ceníte najviac?
K najvýznamnejším rozhodne patrila výstavba troch obchodných domov Hornbach, SIKO kúpeľne a ASKO – NÁBYTOK na ploche 80 000 m2 v nákupnej zóne Hobby Park Sekčov.
Medzi ďalšie významné zákazky môžem určite zaradiť napríklad prístavbu haly VW Slovakia v Bratislave, výrobné a skladovacie haly pre IMMOPARK Košice alebo skladovacie priestory pre DS Logistic v Dunajskej Strede s výmerou skladu 50 000 m2, v tomto prípade šlo dokonca o vôbec prvý takzvaný zelený objekt na Slovensku certifikovaný podľa nemeckého systému DGNB.
Ako sa dá uspieť na trhu a poraziť konkurenciu?
Konkurencia sa „neporáža“. Zdravá konkurencia indikuje rast a motivuje v kvalite a profesionalite každého segmentu trhu. Pre rast a konkurencieschopnosť je kľúčovým faktorom inovatívny a kreatívny prístup našich ľudí.
Myslím, že sa nám podarilo ukázať širokej verejnosti, že i na Slovensku môžu vzniknúť originálne a hodnotné stavby, ktoré majú svetové parametre.
Ich profesionalitu a odbornosť sa snažíme pravidelne zvyšovať a rozvíjať. Takže naši zamestnanci, produktivita práce, dodržiavanie kvalitatívnych a termínových požiadaviek zákazníkov a taktiež neustále zavádzanie moderných technológií a metód stoja za naším súčasným úspešným postavením na slovenskom stavebnom trhu.
Čo je teda tajomstvom vášho úspechu?
Kvalita. Odbornosť. Spoľahlivosť. To sú naše základné ingrediencie a stavebné piliere.
Aj do stavebníctva prenikajú moderné technológie a inovácie, vnímate to pozitívne?
Jednoznačne pozitívne. Asi pred šiestimi rokmi sme začali intenzívne investovať do integrácie softvérového vybavenia na báze BIM projektovania. V súčasnosti využívame BIM technológiu naprieč celým projektom od počiatočnej projekčnej fázy až po realizačné štádium.
Informačný model budovy (BIM) je vlastne taká digitálna kópia realizovanej stavby, kde sú k dispozícii všetky dostupné a potrebné informácie, ktoré navyše môžeme zdieľať s ďalšími subjektmi.
Ako to ovplyvňuje vašu podnikateľskú činnosť?
Prinieslo nám to efektívnejšie projektovanie, všetky potrebné údaje o objemoch, cenách či plochách sú prehľadnejšie, zlepšila sa komunikácia so stavbou, subdodávateľmi alebo s investorom. Vieme lepšie prezentovať a vizualizovať objekty koncovým klientom alebo pružnejšie reagovať na zmeny zo strany našich zákazníkov.
Aké sú vaše ďalšie osobné ambície vo firme?
Moje osobné ambície sú viac-menej prepojené s ambíciami firmy HSF System SK. I naďalej udržať kvalitu prác a termínových parametrov stavieb podľa požiadaviek zákazníka. Pokračovať budeme i s ďalšou implementáciou informačných softvérov do jednotlivých oddelení. A chcem aj v roku 2021 udržať, prípadne posilniť, našu pozíciu na slovenskom stavebnom trhu.
- Tomáš Kosa
- Vyštudoval Stavebnú fakultu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Po štúdiách sa venoval činnosti v stavebníctve. Je zakladateľom a konateľom spoločnosti HSF System SK, s. r. o., ktorá pôsobí na slovenskom stavebnom trhu od roku 2010. Vznikla ako dcérska spoločnosť HSF System, a. s., ktorá je na českom stavebnom trhu od roku 2002. Spoločnosť HSF System SK je spoľahlivým generálnym dodávateľom stavieb. Zaisťuje projekčné práce, inžiniersku činnosť a zaoberá sa developerskými aktivitami. HSF System SK má sídlo v Žiline, ďalšie pobočky v Bratislave a Prešove.
Tento článok označený We know how vznikol v spolupráci s komerčným autorom. Redakcia nie je jeho autorom, ale obsah článku považuje za prínosný pre čitateľa.