Americké ministerstvo spravodlivosti začalo očakávaný federálny protimonopolný spor voči spoločnosti Google. V utorok 20. októbra podalo žalobu, v ktorej tvrdí, že firma prostredníctvom svojej dominantnej pozície v oblasti internetového vyhľadávania neoprávnene vytláča konkurenciu a poškodzuje spotrebiteľov. Informovali o tom viaceré médiá.
Ide o spor, ktorý za 20 rokov nemá obdobu – posledným podobne veľkým bola protimonopolná žaloba na softvérovú spoločnosť Microsoft.
K žalobe voči najpoužívanejšiu internetovému vyhľadávaču na svete sa prihlásilo 11 amerických štátov – Arkansas, Florida, Georgia, Indiana, Kentucky, Louisiana, Mississippi, Missouri, Montana, Južná Karolína a Texas, píše CNN. Ďalšie štáty pravdepodobne podajú proti firme vlastné žaloby.
„Podplácajú“ svojich?
Z rozsiahlej dokumentácii k prípadu sa uvádza aj to, že Google vypláca miliardy dolárov ročne výrobcom zariadení ako Apple, LG, Motorola a Samsung a vývojárom prehliadačov ako Mozilla a Opera a v mnohých prípadoch im zakazuje spolupracovať so spoločnosťami, ktorí sú konkurentmi Google. Výsledkom je, že „Google efektívne vlastní alebo kontroluje distribučné kanály vyhľadávania, čo predstavuje zhruba 80 percent všeobecných vyhľadávacích dopytov v USA,“ vybral zo žaloby portál americkej televízie CNN.
Americká vláda zrejme podá protimonopolnú žalobu na Google
Podľa informácií, ktoré nedávno publikovala agentúra AP, americké úrady ešte preverujú aj praktiky spoločnosti Google v oblasti internetovej reklamy.
Čakanie na lepší Google
Námestník generálneho prokurátora Jeffrey Rosen varoval, že ak ministerstvo nepodá žalobu teraz, „mohli by prísť o ďalšiu vlnu inovácií“ a že „Američania sa už možno nikdy nedočkajú vylepšeného Googlu“.
„V aktuálnom súdnom spore sa ministerstvo spravodlivosti hlboko mýli,“ napísal vo svojom blogu právnik spoločnosti Google Kent Walker. „Ľudia používajú Google preto, lebo si môžu vybrať, nie preto, lebo sú k tomu nútení alebo preto, lebo nemôžu nájsť alternatívy.“
Na margo platieb spriateleným spoločnostiam Google uviedol, že sa „nijako nelíšia“ od krokov iných firiem propagujúcich svoje výrobky, „rovnako ako značka obilnín môže platiť supermarketu za skladovanie jej výrobkov alebo za umiestnenie na poličke vo výške očí.“
Kongresmani už ukončili vyšetrovanie
Google a jeho materská spoločnosť Alphabet nie sú jedinými, ktoré sa dostali pod tlak amerických úradov. Demokratickí členovia Kongresu Spojených štátov 16 mesiacov skúmali aj činnosť Amazonu, Applu a Facebooku a nedávno skonštatovali, že zneužívajú svoju monopolnú moc. Odporučili uskutočniť rozsiahlu reformu protimonopolných zákonov.
Technologickí giganti majú priveľkú moc a tá musí byť pod kontrolou, tvrdia zákonodarcovia USA
Podľa správy so závermi vyšetrovania sa tieto štyri spoločnosti zmenili zo startupov na „druhy monopolov, ktoré sme naposledy videli v ére ropných barónov a železničných magnátov“. Demokratickí zákonodarcovia uviedli, že technologickí giganti zneužili svoje dominantné postavenie, stanovili a často diktovali ceny a pravidlá pre obchod, vyhľadávanie, reklamu, sociálne siete a zverejňovanie statusov.
„Ekosystém blokujúcich monopolov“
Konkrétne, spoločnosti Google vyčítali, že používa monopolné praktiky na trhu online vyhľadávania všeobecných informácií a reklamy. Spoločnosť Google funguje „ako ekosystém blokujúcich monopolov,“ tvrdili v správe s tým, že prepojením rôznych služieb s rozsiahlymi údajmi o používateľoch sa spoločnosť snaží posilniť svoju dominanciu.
Google reagoval, že jeho bezplatné produkty, ako sú Vyhľadávanie, Mapy a Gmail pomáhajú miliónom Američanov a do ich vylepšení spoločnosť investovala miliardy dolárov v rámci výskumu a vývoja. „Konkurujeme spravodlivo v rýchlo sa rozvíjajúcom a vysoko konkurenčnom priemysle. Nesúhlasíme so závermi správami, ktoré obsahujú zastarané a nepresné obvinenia,“ uviedol vo vyhlásení hovorca Google.
Spoločnosť už dlho tvrdí, že by nemala byť penalizovaná za to, že sa stala jednou z najpopulárnejších a najziskovejších spoločností na svete.