Čínsky prezident Si Ťin-pching v pondelok predsedal stretnutiu so spoluzakladateľom Alibaba Jackom Ma a ďalšími významnými podnikateľmi, čím vyslal signál podpory súkromnému sektoru, ktorý je kľúčový pre oživenie druhej najväčšej ekonomiky sveta.
Na summite sa zišli najvýznamnejšie osobnosti čínskeho biznisu poslednej dekády, zastupujúce odvetvia od výroby čipov a elektromobilov až po umelú inteligenciu. Stretnutie demonštrovalo miernejší prístup Pekingu k firmám, ktoré poháňajú hospodársky rast krajiny.
Si Ťin-pching po boku podnikateľov ako Ma, šéf Meituanu Wang Xing či zakladateľa Xiaomi Lei Jun zdôraznil, že výzvy, ktorým čelí súkromný sektor, sú len dočasné. Prisľúbil odstránenie neopodstatnených poplatkov a pokút a férové podmienky na trhu – čo je dlhodobá požiadavka firiem pôsobiacich v systéme dominovanom štátom. Čínska vláda v ten istý deň oznámila, že prehodnotí legislatívu na podporu súkromného podnikania.
Tento posun prichádza v kritickom momente, keď USA zavádzajú nové clá s cieľom oslabiť čínsku technologickú dominanciu a paralyzovať čínsky vývoz. No zatiaľ čo geopolitické napätie rastie, čínske akcie predvádzajú pozoruhodný obrat.
Už januárové stretnutie čínskeho premiéra Li Čchianga so zakladateľom DeepSeek – startupu, ktorý dokázal vyvinúť konkurencieschopný AI model – sa ukázalo ako kľúčový katalyzátor pre čínsky technologický sektor. DeepSeek ponúkol výrazne lacnejšiu alternatívu k americkým četbotom a jeho úspech zvýšil dôveru investorov v čínske technologické inovácie.
Výsledkom bol prudký rast čínskeho technologického indexu CSI, ktorý od začiatku roka posilnil o 23 percent.
„Je nevyhnutné odstrániť všetky prekážky brániace rovnocennému prístupu k výrobným faktorom a férovej hospodárskej súťaži,“ vyhlásil čínky prezident pre štátnu agentúru Xinhua. Peking by mal „pokračovať v spravodlivom otváraní infraštruktúrnych sektorov súkromným firmám a riešiť ich problémy s prístupom k financovaniu“.
Na stretnutí s prezidentom nechýbali ani šéf Tencentu Pony Ma a zakladateľ BYD Wang Chuanfu. Ich prítomnosť podčiarkla rýchly vzostup Číny v oblasti elektromobilov a batériových technológií.
„Toto je najsilnejší signál, aký mohla Čína vyslať na posilnenie dôvery podnikateľov. Fakt, že sa čínska hlava štátu sa osobne stretla s lídrami súkromného sektora, zdôrazňuje politický význam tohto summitu,“ uviedol You Chuanman, profesor na Singapurskej univerzite spoločenských vied.
Obrat v politike alebo len pragmatická korekcia?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?