Akcie Slacku mali pred vstupom na Newyorskú burzu cenných papierov hodnotu 26 dolárov. V piatok po vstupe to bolo už okolo 39 dolárov. Prvý deň hodnota 136 miliónov akcií platformy vyletela o 60 percent, podotýka portál Vox.

Spoločnosť pred vstupom ohodnotili na sedem miliárd dolárov, v súčasnosti sa po vstupe na burzu odhaduje jej hodnota na takmer 20 miliárd.

Po Spotify, platforme na streamovanie hudby, je Slack druhou väčšou technologickou spoločnosťou, ktorá na vstup na trh nevyužila primárnu ponuku akcií, ale priame zalistovanie – vstúpila na burzu bez sprostredkovateľa, ktorý by jej akcie cielene ponúkal investorom.

Vynára sa tak otázka, či známejšie firmy vôbec potrebujú sprostredkovateľov a pomoc veľkých bánk na prvý vstup a či ďalší úspech priameho zalistovania nepredznamenáva rastúci vplyv technologického Silicon Valley nad bankovou Wall Street, filozofujú analytici, ktorých oslovil portál Vox. Niektorí však upozorňujú, že takto môže zmiznúť desať rokov fungujúca poistka kapitálového trhu.

Ticho prevzal kancelárie, znervóznel Wall Street. Čo znamená úspech Slacku

Slack Zdroj: Slack

Viac ľudí na platenej verzii

Slack vznikol prakticky náhodou. Spoluzakladateľ portálu Flickr Stewart Butterfield vytvoril hru s názvom Glitch. Nebola nijak výnimočná, v rámci nej si však hráči pochvaľovali digitálny spôsob komunikácie. Po úspešnej odozve vzal S. Butterfield tento komunikačný nástroj a prepracoval ho na nový produkt. V roku 2013 tak vznikol Slack.

Počas prvého dňa spustenia sa na platformu prihlásilo okolo osemtisíc

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa