Po ostatnej kritike prevádzkovateľov fotovoltaických elektrární kritizujú plánované úpravy v biznise zo strany Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) aj teplári.

V pripomienkovom konaní je novela vyhlášky, ktorá ustanovuje rozsah ekonomicky oprávnených nákladov vyvolaných odpojením sa odberateľa od sústavy tepelných zariadení dodávateľa a spôsob ich výpočtu, ktorá bude mať dopad aj na cenu tepla.

Podľa záujmového združenia slovenských výrobcov tepla SZVT má predložený návrh viacero negatívnych dopadov hlavne na sociálne slabšie skupiny. „Návrh dramaticky zužuje rozsah ekonomicky oprávnených nákladov pri odpojení odberateľa. Tieto si podľa doteraz platnej vyhlášky mohol dodávateľ tepla uplatniť pri skončení dodávky tepla voči odberateľovi, ktorý sa odpojil.
Vďaka tomuto systému chránil dodávateľ zostávajúcich odberateľov a neprenášal na nich v ďalšom období vzniknuté náklady vo forme zvyšovania ceny tepla,“ argumentuje SZVT. Doteraz systém fungoval tak, že o peniaze získané za odpojenie odberateľa, dodávateľ tepla znížil cenu pre zostávajúcich odberateľov. Po novom by mal byť rozsah oprávnených nákladov vznikajúcich odpojením výrazne zúžený.

ÚRSO dôvodí vypustenie ekonomicky oprávnených nákladov vyvolaných odpojením tým, že „že pri priemernej cene tepla nie je možné tieto náklady vyčísliť“. Podľa SZVT však niektorí dodávatelia dlhšie používajú priemernú cenu a dokázali vyčísliť ekonomicky oprávnené náklady vyvolané odpojením. „Bola na to vykonaná aj kontrola, ktorá potvrdila správnosť a reálnosť výpočtu,“ tvrdí SZVT a dodáva, že majú k dispozícii kópie zápisov z kontrol.

Úrad však namieta, že zmena nebude mať negatívny vplyv na cenu tepla. ,,Predstavitelia zväzu veľmi dobre vedia, že odpojenie nezvýši cenu tepla pre tých odberateľov, ktorí zostanú závislí na centrálnom zásobovaní teplom, lebo cena je regulačnou metódou určenou úradom stabilizovaná na tri roky," uviedol pre agentúru SITA hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták.

Novela tiež predpokladá vypustenie ekonomicky oprávnených nákladov súvisiacich  s likvidáciou dotknutej sústavy tepelných zariadení. „ÚRSO ako argument uvádza, že v zákone o tepelnej energetike je uložená povinnosť dodávateľovi tepla ako vlastníkovi nepotrebnú prípojku na vlastné náklady odstrániť. Lenže, je to opäť oprávnený náklad a dodávateľ to premietne do ceny tepla a opäť to zaplatia zostávajúci odberatelia,“ argumentuje SZVT.

Teplári vidia v ostatnej novele snahu záujmových skupín, ktoré sa snažia oslabiť pozíciu centrálneho zásobovania teplom (CZT) na trhu. Neuznanie oprávnených nákladov pri odpájaní či likvidáciou tepelných zariadení predražuje teplo tým domácnostiam, ktoré zostávajú napojené na CZT. „V prípade, že sa odberateľ chce odpojiť od sústavy CZT aj napriek všetkým negatívam je potrebné, aby zaplatil všetky ekonomicky oprávnené náklady vyvolané odpojením tak, aby tieto náklady neboli prenesené na zostávajúcich odberateľov,“ zdôrazňujú teplári.

,,Argumenty o zvýšení nákladov vyvolaných odpojením časti odberateľov a ich prenesení do ceny tepla sú úplne nesprávne a demaskujú práve jeho nositeľov ako loby, ktorá chce za každú cenu zabrániť odchodu spotrebiteľov z ich monopolného područia," reagoval podľa agentúry SITA M. Lupták.

Foto na titulke - SITA / Ľubomíra Černeková