Tehly a pórobetón. Tradiční rivali na trhu kusových murovacích materiálov. Medzi tunajšími tehliarmi s troma výrobnými prevádzkami dominuje rakúsky koncern Wienerberger, ktorému dvaja domáci producenti vládzu sekundovať len z diaľky.
Výrobcov pórobetónových tvárnic po upratovaní na trhu v ostatných dvoch rokoch reprezentuje duo Xella a Porfix. Na Slovensku sa im dnes nežije zle. Konjunktúra domáceho stavebníctva zabezpečuje predaj stavív.
A tak slovenskí výrobcovia nie sú zatiaľ nútení hľadať produktom odbytište za hranicami. Okrem pretekania sa medzi sebou musí silná trojka pozerať za seba. Okrem importovaných konkurentov im vyrastajú súperi.
Napríklad betón, čoraz používanejší na obvodové múry. Nielen pri priemyselnej, ale pomaly aj bytovej výstavbe. Či montované domy z dreva, ktorých zvýšený výskyt je podľa výrobcov tradičného muriva „cítiť“.
Tehliarsky kráľ.
Trh s pálenými tehlami dnes registruje troch relevantných domácich výrobcov. Pezinské tehelne a lučenecké Ipeľské tehelne však spolu vyrobia zhruba tretinu toho, čo slovenský líder.
Dcéra rakúskeho tehliarskeho koncernu Wienerberger na Slovensku páli Porotherm v dvoch západoslovenských prevádzkach v Zlatých Moravciach a Boleráze.
K nim sa začiatkom minulého roka pridala výrobňa v Ružomberku, ktorú spolu s odstaveným závodom v Martine Rakúšanom odstúpil domáci podnikateľ František Zvrškovec. Cena transakcie ostala nezverejnená. Wienerberger sa po tunajšom trhu rozhliadal dlhšie, k akvizícii sa odhodlal až vlani.
Ružomberok mu padol vhod najmä polohou. Wienerberger si sprístupnil cestu na sever a východ Slovenska, čo mu dovtedy sťažovala komplikovaná logistika zo západných výrobní.
Presun muriva na východ sa výrazne zlacnil, pri rastúcej cene nafty náklady na dopravu neboli zanedbateľné, vysvetľuje Miloš Klein, konateľ eseročky Wienerberger – Slovenské tehelne Zlaté Moravce.
No v Ružomberku v súčasnosti linky stoja. Po odstávke Bolerázu prišiel rad na severoslovenskú tehelňu. Prebieha pravidelná údržba a investície do optimalizácie výroby za zhruba 60 miliónov korún, spresňuje M. Klien.
Získanie tretej tehelne sa na vlaňajších výsledkoch príliš neprejavilo. Necelá miliarda korún tržieb stále nedosiahla rekordne úspešný rok 2003, keď slovenské tržby Wienerbergeru vyleteli šesťdesiat miliónov nad miliardu.
To bol posledný celý kalendárny rok, keď slovenskí tehliari sídlili mimo Európskej únie. Po vstupe Slovenska do elitnej dvadsaťpäťky sa konkurencia zvýšila. Tehlami dovezenými z Maďarska sa snaží presadiť najmä Layer, ktorý už dlhšie vlastní rozsiahly pozemok s ložiskom na východnom Slovensku. Či a kedy na ňom plánuje vybudovať výrobný závod, zatiaľ nie je známe.
Ostali len dvaja.
|
Martin Kováč: Na konjunktúre stavebníctva sa vezieme všetci. |
Hlavným konkurentom tehliarov sú na Slovensku výrobcovia pórobetónu. Po zmenách, ktoré v ostatných dvoch rokoch trh so stavivami zažil, ostali dvaja. Začiatkom predminulého roka definitívne padla najmenšia domáca pórobetonáreň ĽSH Pórobetón v Dolnej Strede, ktorá vyrábala tvárnice značky Silpor.
No a od vlaňajšej jari sa pórobetón nevyrába ani vo východoslovenských Hencovciach. V tamojšej fabrike fungovala akási „pridružená výroba“ Pezinských tehelní, ktoré sa jej zbavili. Od tehliarov ju prevzal väčší zo zvyšnej dvojice pórobetonárov – Xella Slovensko Šaštín-Stráže.
Kúpou pozemku, budov a časti výrobnej linky predstihol konkurenta Porfix-pórobetón Zemianske Kostoľany, ktorý mal o výrobu v Hencovciach záujem. Xella na východe Slovenska výrobu nespustila, hoci to podľa konateľa firmy Františka Kmiťa spočiatku zvažovala.
Najmä pre export na Ukrajinu, kde sa pórobetón prakticky nevyrába. „Vyhodnotili sme to ako nevýhodné, pre nedostatok suroviny,“ komentuje. Xella vyrába biely pórobetón z piesku.
Fabrika v Hencovciach bola nastavená na sivý variant, ktorý sa vyrába z popolčeka produkovaného tepelnými elektrárňami. Popolčekom ju zásobovala elektráreň v neďalekých Vojanoch. A tak v Hencovciach Xella vyrábať nebude. Areál niekdajšej pórobetónky medzitým ani nevlastní.
Porfix a Xella.
Porfix o výrobu na východe naopak záujem mal. Jednak pre zásobovanie východu, ale tiež perspektívu vývozu na Ukrajinu. Po neúspechu nasmeroval záujem opačným smerom. Výsledkom je 65626>kúpa fabriky v českom Trutnove, kde sa stal spolumajiteľom tamojšieho Pórobetónu Trutnov.
Získal polovičný podiel, zvyšok ďalej kontroluje doterajší majiteľ – Krkonošské vápenky Kunčice. Do fabriky chce nový spoluvlastník investovať 120 miliónov slovenských korún, za ktoré zmodernizuje a rozšíri výrobnú kapacitu. Tá by mala v budúcom roku dosiahnuť dvestotisíc kubických metrov pórobetónových kvádrov, čo je zhruba trojnásobok súčasnej produkcie.
Česká akvizícia je súčasťou pozoruhodného rozmachu Porfixu. Za päť rokov zaznamenal takmer trojnásobný nárast tržieb. Vlaňajšie boli medziročne bezmála o tretinu vyššie. Minuloročný hrubý zisk bol oproti roku 2001 viac než dvadsaťnásobný. Podľa podpredsedu Predstavenstva Porfixu Martina Kováča je dôvodov viac.
Jednak konjunktúra stavebného trhu, ktorá nahráva všetkým výrobcom, hovorí. A takisto zmeny smerom dovnútra, ktoré firma urobila. Investovala do modernizácie a optimalizácie výroby aj zvýšenia kapacít.
To jej umožnilo zmenu výsledného produktu. Niekdajšie jednoduché tvárnice Unipol Porfix zamenil za komplexný stavebný systém, ktorý je drahší, čo sa rozhodujúcou mierou prejavilo na zvýšení tržieb. Sivému pórobetónu z popolčeka tepelných elektrární Porfix ostal verný.
Sivá farba definitívne zmizla z portfólia produktov Xelly. Ešte predvlani v jednej zo slovenských prevádzok zo sivého popolčekového pórobetónu vyrábala produkty so značkou Ypor. Na Záhorí v Šaštíne zasa tradične vychádzal z liniek biely pórobetón.
Xella vznikla pred troma rokmi globálnou fúziou producentov Hebel a Ytong, ktoré sa stali súčasťou nadnárodnej Haniel Group. Zmena orientácie v závode v Zemianskych Kostoľanoch poznačila logistiku Xelly. Zo Záhoria musí do Kostolian voziť piesok, pretože na strednom Slovensku vhodné ložiská piesku nie sú.
Likvidácia Yporu sa negatívne prejavila aj na predvlaňajších tržbách Xelly, ktoré boli v porovnaní s rokom 2003 mierne nižšie. Ďalší pokles zaznamenala firma vlani, čo F. Kmiť zdôvodňuje presunom časti výroby do sesterského závodu v Rakúsku.
Tento rok by Xella chcela rásť. Podľa jej šéfa zhruba o osem percent. Zabezpečiť jej to má jednak prirodzený rast stavebníctva, ale časť trhového podielu plánuje vziať Porfixu a drobným tehelniam.
Aký je trh?
Aký veľký trh s murivami vlastne je, sa dá len odhadovať. Merné jednotky, v ktorých jednotliví výrobcovia kapacitu uvádzajú, sa líšia. Napríklad tehliari pracujú s tehlovými jednotkami, pórobetonári s kubickými metrami.
Spotreba betónu sa meria v tonách, štatistiky nehovoria, koľko betónu sa minie na obvodové múry a koľko trebárs na základy stavieb. Zmerať to nezvládol ani Protimonopolný úrad SR, ktorý začiatkom minulého roka posudzoval zatiaľ poslednú slovenskú akvizíciu Wienerbergeru. Kúpa tehelní v Ružomberku a Martine antitrustovému úradu neprekážala ani preto, lebo určiť relevantný trh nevedel.
Pri kusových murivách je to o niečo jednoduchšie. Hoci Wienerberger presný objem produkcie rovnako ako zisk nezverejňuje, kapacita troch závodov je približne dva milióny tehál ročne. Podľa hrubého prepočtu na kubické metre ide o štyristotisíc kubíkov, čo je kapacita porovnateľná s výrobňou Porfixu.
Xella je v dvoch prevádzkach technicky schopná vyrobiť 570-tisíc kubických metrov výrobkov z pórobetónu. No ani v jednom zo závodov nejde na plný výkon. Deväťdesiatpercentnú vyťaženosť má menší závod v Šaštíne. V Zemianskych Kostoľanoch je priemerná vyťaženosť 350-tisícovej kapacity podľa F. Kmiťa 65 percent.
Väčšina produkcie ostáva doma. Akurát Porfix vlani vyviezol do susedného Česka 75-tisíc kubíkov pórobetónu. „Len vysoká dynamika slovenského stavebného trhu nám nedovolila vyviezť viac,“ tvrdí marketingový manažér Porfixu Michal Žilka. Trojica najväčších výrobcov kusového muriva predáva takmer výhradne cez stavebniny.
Väčšina ich výrobkov smeruje na výstavbu bytov a rodinných domov. Rovnako ako 67701>výrobcovia strešných krytín, aj producenti muriva pokladajú za kľúčovú šírku sortimentu.
Tak, aby si koncový zákazník bol schopný postaviť dom len z produktov od jediného výrobcu. Komplexný stavebný systém ponúkajú obe pórobetónky. Wienerberger vyrába len obvodové murivo.
Foto – Miro Nôta, Vlado Benko