Technologické výrobky sa tešia odberateľskej priazni. Silnými prvokvartálnymi výsledkami to potvrdil aj odvetvový maják, globálny líder v oblasti počítačových čipov, americký Intel. Čistý zisk medziročne zosilnel o 29 percent na 3,16 miliardy dolárov. V prepočte na jednu akciu dosiahol 0,56 dolára, čo je o desať centov viac ako čakala analytická obec na Wall Street.

Darilo sa aj tržbám, medziročne sa zvýšili o štvrtinu na 12,8 miliardy dolárov a tiež prekonali očakávania na trhu. Mikroprocesory Intelu vo svete používajú štyri pätiny osobných počítačov, výsledky firmy preto investori na burzách považujú za jeden z hlavných indikátorov o situácii v technologickej brandži.

Minulý rok zaznamenal Intel historicky najlepšie výsledky a v tomto roku by ich mohol pri udržaní súčasného trendu ešte vylepšiť. Silnými vyhliadkami na ďalší štvrťrok to potvrdilo aj vedenie firmy. Tržby by mohli pri najlepšom scenári dosiahnuť až 13,3 miliardy dolárov. Priemerné očakávania na trhu sa pohybujú na úrovni 11,9 miliardy dolárov.

Silné čísla vo výnosoch firmy otupili obavy investorov, že na sektor výroby čipov pre osobné počítače, ktoré generujú Intelu väčšinu tržieb, bude mať negatívny dosah rastúca popularita smartfónov a tabletov. V prvom štvrťroku sa podľa spoločnosti IDC predaj osobných počítačov vo svete znížil o viac ako tri percentá. Vedenie Intelu ale odhaduje, že odbyt osobných počítačov za celý tento rok mierne porastie.

Finančný riaditeľ Intelu Stacy Smith uviedol, že na produkciu nemajú dopad ani problémy s dodávkami súčiastok , ktoré spôsobilo zemetrasenie v Japonsku. “Nevidím nič, čo by obmedzovalo našu schopnosť vyrábať podľa dopytu,” dodal. Intelu pomáha rast dopytu po mikroprocesoroch pre servery, ktoré by mali podľa generálneho riaditeľa Intelu Paula Otelliniho v tomto roku spoločnosti priniesť výnosy na úrovni 10 miliárd dolárov.

Silné tržby pomáhajú firme generovať aj vysoké ziskové marže. Hrubá zisková marža dosahuje v súčasnosti 61 percent a s podobnou úrovňou vo firme rátajú aj v nasledujúcich mesiacoch. Finančnú silu firma využíva aj na kapitálové výdavky, ktoré v tomto roku presiahnu 10 miliárd dolárov. V prvom štvrťroku firma minula na odkup vlastných akcií štyri miliardy a na výskum a vývoj vrátane akvizícií použila ďalších 3,7 miliardy dolárov.

Akcie Intelu dnes na výsledky reagujú silným viac ako päťpercentným rastom na 20,7 dolára za akciu. V minulom roku sa aj napriek rekordným výsledkom ich kurz na burze Nasdaq posilnil len o tri percentá, celý index Nasdaq Composite pre porovnanie zosilnel o sedemnásť percent. Intel má ale v brandži jeden z najatraktívnejších dividendových výnosov. Na jednu akciu firma vypláca ročne 0,72 dolára, čo predstavuje dividendový výnos 3,7 percenta ročne. Priemerný výnos v indexe Nasdaq sa pohybuje tesne pod hranicou jedného percenta. Firma vypláca dividendy pravidelne od roku 1992.

Ilustračné foto na titulke - TASR / AP