Dočasnú ochranu pred veriteľmi trnavskej firmy poskytol trnavský Okresný súd. Informácia bola vo štvrtok zverejnená v Obchodnom vestníku. O udelenie ochrany spoločnosť požiadala sama. Firma GA Drilling síce vlani dosiahla rekordné tržby vo výške 9,5 milióna eur, za posledné dva roky však nabalila stratu vo výške takmer dvoch miliónov eur. Spoločnosť reaguje, že napriek požiadavke o ochranu je v dobrej kondíci a pripravuje sa na uvedenie nových technológií na trh.
Igor Kočiš: Či GA Drilling ostane slovenský, nie je len o patriotizme
Aj ťažiari čelia pandémií
Požiadavka o dočasnú ochranu pred veriteľmi súvisí s reštrukturalizáciou starších záväzkov spoločnosti, tá nadväzuje na nové investičné kolo, ktoré naša spoločnosť rozbehla, vysvetlil pre týždenník TREND výkonný riaditeľ spoločnosti GA Drilling Igor Kočiš. „Firma je však v dobrej kondícii, čo potvrdzuje aj skutočnosť, že nemá žiadne odvodové nedoplatky voči štátu, aj keď celkovo zamestnávame až stovku špecialistov,“ dodáva.
Priznáva, že aj trnavskú firmu pandémia ochorenia Covid-19 zasiahla. „Pre našu prácu sú výzvou najmä karantény v jednotlivých štátoch EÚ, ktoré obmedzujú spoluprácu so zahraničnými partnermi. Do určitej miery nás limituje aj nutný prechod na prácu z domu,“ hovorí I. Kočiš. Firma však naďalej pracuje na nových technológiách, ktoré by chcela uviesť na komerčný trh už zhruba o dva roky.
Slovenská hi-tech firma získala v ostatných rokoch viacero prestížnych investorov, ako napríklad nemecký Berlin Technologie Holding, britský InfraPartners Management, maďarskú Lead Ventures, ale aj slovenský štátny Slovak Investment Holding.
Revolúcia vo hĺbení vrtov
Spoločnosť GA Drilling sa od založenia v roku 2008 vypracovala na medzinárodne uznávaného inovátora v oblasti hĺbkového vŕtania. Firma vyvíja prelomovú technológiu Plasmabit na princípe elektrickej plazmy, pričom jej cieľom je zmeniť globálny energetický mix. Nová technológia dokáže vŕtať hlbšie, než bolo doteraz ekonomicky rentabilné, a tým sprístupniť geotermálnu energiu pre viac než 70 percent najobývanejších častí sveta.
„Technológia má potenciál zmeniť aj ďalšie odvetvia priemyslu, ako sú uzatváranie a odstavovanie vyčerpaných vrtov v ropnom priemysle, razenie tunelov, banský prieskum, ťažbu surovín a ďalšie,“ konštatujú predstavitelia trnavskej spoločnosti.
Medzi strategickými partnermi GA Drilling je Schoeller-Bleckmann Oilfield, rakúska technologická spoločnosť v oblasti ťažobného priemyslu. Firma získala podporu z InnoEnergy, európskej asociácie vedúcich energetických spoločností, a vlani uzavrela servisnú dohodu s maďarskou skupinou MOL.