Bude to prvá megafúzia v odvetví ťažby ropy a plynu za posledné desaťročie a štvrtá najväčšia koncentrácia v tomto sektore od roku 1996, uviedla agentúra Reuters.
Shell, ktorý je s trhovou hodnotou 202 miliárd dolárov najväčšou ropnou spoločnosťou v Európe, si kúpou BG výrazne posilní pozíciu v ťažbe zemného plynu. Čo do veľkosti sa priblíži americkému rivalovi Exxon Mobil, ktorý je s kapitalizáciou 360 miliárd dolárov najväčšou verejne obchodovanou ropnou spoločnosťou sveta. Trhová hodnota BG predstavovala v utorok 46 miliárd dolárov.
Shell sa s BG dohodol, že za akcie britskej firmy zaplatí v hotovosti a svojimi akciami v pomere, ktorý bude znamenať prirážku 52 percent k priemernej trhovej cene akcií BG za posledných 90 dní. Akcionári BG budú vlastniť zhruba 19 percent spojenej spoločnosti. Vedenie oboch spoločností odporučilo akcionárom spojenie schváliť.
Akcie BG začali dnešné obchodovanie na londýnskej burze vzostupom o 42 percent. Akcie Shellu naopak o takmer dve percentá klesli. Kurz akcií konkurenčného britského koncernu BP ale vzrástol o 3,5 percenta.
Shell získa prevzatím BG prístup k rozsiahlym projektom ťažby plynu v Brazílii, východnej Afrike, Austrálii, Kazachstane a Egypte a k ambicióznym projektom na poli skvapalneného zemného plynu (LNG). Objem jeho rezerv ropy a plynu sa po transakcii zvýši o 25 percent.
„Máme dve veľmi silné portfólia aktivít, v ťažbe v hlbokých vodách a v plyne,“ povedal na tlačovej konferencii generálny riaditeľ Shellu Ben van Beurden. Dodal, že skupina sa chce stať popredným svetovým producentom LNG.
BG sa v poslednom čase dostala do ťažkostí kvôli problémom v Egypte a musela z hodnoty svojho majetku odpísať asi šesť miliárd dolárov. Jej celoročný zisk klesol o osem percent, firma znížila tohtoročný plán investičných výdavkov o 36 percent a jej akcie od leta stratili viac než štvrtinu hodnoty.
Prepad cien ropy, ktoré od minulého leta klesli na zhruba polovicu, núti ťažiarov znižovať náklady a jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť, je vzájomné spájanie. Obe firmy odhadli, že ich vzájomné spojenie prinesie vďaka „synergickým efektom“ navyše takmer štyri miliardy dolárov ročne.
Nízke ceny ropy vytvorili v ropnom sektore prostredie podobné situácii na konci 90. rokov a začiatku tisícročia, keď sa vyrokovalo viacero veľkých prevzatí a fúzií. Exxon vtedy získal súčasnú podobu prevzatím spoločnosti Mobil, Chevron sa spojil s firmou Texaco a BP kúpila spoločnosti Amoco a Arco.