Milánsky súd nariadil zabaviť najväčšej talianskej banke UniCredit 245 miliónov eur a polícia začala vyšetrovať jej bývalého dlhoročného šéfa Alessandra Profuma. Dôvodom majú byť daňové podvody cez sériu medzinárodných operácií s využitím firemných štruktúr a finančných nástrojov. Podvody majú mať korene ešte v rokoch 2007 a 2008.

Podľa denníka Wall Street Journal (WSJ), ktorý cituje zdroje blízke vyšetrovaniu, majú úrady pod lupou viac než miliardové kontrakty v eurách medzi UniCredit a britskou Barclays. UniCretit označila daňovým úradom tieto obchody za nákupno-predajné dohody, ktoré umožnili Barclays predať cenné papiere talianskej banke s podmienkou, že ich po uplynutí dohodnutého času kúpi späť. Rozdiel v cene je predmetom päťpercentnej dane podľa talianskeho práva.

Lenže ako poznamenáva WSJ, vyšetrovateľ skúma, či kontrakt neumožňoval len deponovať prostriedky UniCreditu na účtoch v Barlays kvôli menovému swapu. Príjmy z týchto transakcií by podliehali 27-percentnej dani podľa talianskych zákonov.

Milánska polícia sa do vyšetrovania pustila v roku 2009 po tom, čo britský denník The Guardian vydal správu o sofistikovaných finančných nástrojoch, ktorými Barclays pomáha banke a klientom vyhnúť sa dani nielen na ostrovoch.

Podľa agentúry Bloomberg je A. Profumo jeden z dvoch desiatok vyšetrovaných manažérov, z Barlays by mali byť traja. No kým Barclays sa podľa agentúry odmietla na tému rozprávať, UniCredit uviedla, že o žiadnom podvodnom konaní nevie a je presvedčená o správnosti svojho konania.

K vyšetrovaniu sa nechcel vyjadriť ani 54-ročný Janovčan zo sicílskej rodiny A. Profumo. Na najvyššiu pozíciu v banke sa dostal v roku 1997, ešte keď fungovala ako Credito Italiano. Na čele banky stál v časoch, keď zažívala v rokoch 2005 až 2008 akvizičnú horúčku a na tento účel minul 60 miliárd eur. Z banky odišiel vlani v septembri po 13 rokoch. Nedohodol sa s akcionármi na investíciách v Líbyi. Na poste šéfa UniCredit ho nahradil Federico Ghizzoni.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com