Embraco, ktoré patrí pod americký koncern Whirlpool, v januári potvrdilo, že zatvorí svoj závod na severe Talianska. O prácu má prísť 497 zamestnancov z celkového počtu 537.
Systém podľa Talianov nefunguje
Taliansky minister priemyslu Carlo Calenda preto tento týždeň odcestoval do Bruselu s cieľom presvedčiť eurokomisárku pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerovú, že to, čo Slovensko firme Embraco ponúka, je v skutočnosti nelegálna štátna pomoc. M. Vestagerová by sa k záležitosti mala vyjadriť v stredu.
„Je evidentné, že systém nefunguje tak, ako by mal,“ povedal po stretnutí C. Calenda. Menšie ekonomiky majú podľa neho možnosť vďaka finančnej podpore EÚ ponúkať firmám nižšie prevádzkové a pracovné náklady. „Jedna vec je konkurovať Francúzsku, Nemecku alebo Španielsku prostredníctvom výšky daní, druhá vec súťažiť s tými, ktorí majú omnoho nižšiu úroveň nákladov,“ povedal C. Calenda.
Presun nemusí byť istý
Embraco má na Slovensku závod v Spišskej Novej Vsi, v ktorom zamestnáva viac ako dvetisíc pracovníkov. Firma dostala v roku 2010 investičnú pomoc vo výške 6,5 milióna eur, ktorá slúžila na rozšírenie výroby. Druhú štátnu pomoc v objeme 900-tisíc eur, z čoho 800-tisíc bolo vo forme daňovej úľavy, dostalo slovenské Embraco v roku 2014. Tieto stimuly išli na výstavbu vývojového centra.
Či a aký objem výroby sa presunie z Talianska na Slovensko podľa informácii TRENDU zatiaľ nie je isté. Embraco má totiž výrobné závody aj v domovskej Brazílii, Mexiku ako aj v Číne. Je teda možné, že sa výrobný program z talianskej fabriky rozdelí medzi viaceré závody.
Centrála Embraco v oficiálnom stanovisku potvrdila zatvorenie talianského závodu, no k možnému presunu výroby sa nevyjadrila. „V januári tohto roka Embraco oznámilo svoj zámer ukončiť výrobu v závode Riva Presso Chieri a ponechať si v Taliansku obchodnú prevádzku. Toto rozhodnutie je motivované faktom, že v priemyselnej výrobe kompresorov vládne tvrdá konkurencia a taliansky závod dlhodobo nevykazoval priaznivé ekonomické ukazovatele. A to napriek tomu, že do závodu smerovali značné investície a snahy o reštrukturalizáciu. Embraco si je plne vedomé zodpovednosti za svojich zamestnancov. Spolupracuje s ich zástupcami, úradmi a miestnymi inštitúciami, aby pomohlo nájsť riešenia pre dotknutých ľudí,“ uviedla brazílska spoločnosť.
Bez investičnej pomoci
Presun výroby na Slovensko by navyše pravdepodobne odstrihol Embraco od možnosti čerpať investičnú pomoc. Podľa pravidiel štátnej pomoci totiž firma nemôže získať stimuly, ak ide o presun výroby v rámci národného štátu alebo medzi krajinami EÚ v prípade presunu výroby z jedného štátu EÚ do iného platia oveľa prísnejšie podmienky, keď takýto projekt musí schváliť Európska komisia a nie len národné štáty.
Talianska vláda však poukazuje na to, že napríklad Slovensko má v aktuálnom rozpočtovom období 2014 - 2020 možnosť získať v rámci štrukturálnych fondov na podporu ekonomiky okolo 20 miliárd eur. Táto pomoc však podľa Ríma umožňuje Slovensku aj lákať nadnárodné firmy.
Ministerstvo hospodárstva: Sú to výmysly
Slovenské ministerstvo hospodárstva v reakcii na vyjadrenia talianskych politikov uviedlo, že spoločnosti Embraco neposkytlo žiadne investičné stimuly a o presune pracovníkov nemá informácie. Vyjadrenia talianskych predstaviteľov preto rezort vníma čisto v kontexte politiky a predvolebnej kampane.
„Každá doteraz poskytnutá investičná pomoc bola vždy v súlade s európskymi pravidlami, riadne prerokovaná a zverejnená. Ministerstvo hospodárstva SR je pripravené to kedykoľvek preukázať aj Európskej komisii a svoj postup obhájiť. Tieto informácie poskytol rezort aj veľvyslancovi Talianskej republiky a súčasne sa ohradil proti nepravdivými tvrdeniam a výmyslom,“ tvrdí hovorca ministerstva Maroš Stano.
Presuny výroby, zamestnancov, prevádzok alebo odchody celých firiem sú podľa neho ekonomickou realitou v EÚ a týkajú sa aj Slovenska napríklad vo vzťahu k iným krajinám strednej a výhodnej Európy. „Zároveň zdôrazňujeme, že výška štátnej pomoci Slovenska v pomere k HDP je najnižšia z krajín strednej a východnej Európy,“ dodal M. Stano.