Výrazný pokles odbytu v kríze. Zhoršenie platobnej disciplíny odberateľov. Zlá finančná situácia. Tlak veriteľov. Banka čakajúca na splátky úveru. Prázdne účty. Situácia, ktorá viedla vedenie trnavskej kováčne HKS Forge k rozhodnutiu požiadať súd o súhlas s reštruktrualizáciou, je pre ťažké časy príznačná. A potom, po dva a pol mesiaci, zrazu príde od firmy tlačová správa plná nádejí.

Veritelia si ešte len zapisujú do diárov dátum prvej schôdze, no spoločnosť už vie, že sa „preukázateľne stabilizuje“ a nepotrebuje na to žiadne externé finančné zdroje. Popritom vyšiel právnicko-mediálny výpad na najväčšieho z veriteľov. Akoby mal príbeh dve roviny.

Pod tlakom

HKS Forge vznikla po privatizácii a právnych zmenách kováčne Trnavských automobilových závodov, postavenej v polovici osemdesiatych rokov minulého storočia. Dnes je výrobňa výkovkov jedna z firiem, ktorú cez skupinu Energy Group vlastní holíčsky podnikateľ Milan Špak. Do problémov sa dostala vlani po lete. „Po dovolenkách prišiel dramatický pokles objednávok,“ opisuje jeden z konateľov a ekonomický riaditeľ Peter Bartošík. Vtedy vo firme ešte nebol. Nastúpil v novembri, konateľom je od marca.

Hovorí, že koncom roku už spoločnosť trpela drastickým prepadom dopytu. Výroba spadla z 1 800 ton výkovkov mesačne na zhruba 800. Spomedzi zákazníkov padal odbyt najmä u nemeckých zákazníkov z autobrandže. Vlani ešte nebol dosah v číslach taký výrazný. Tržby klesli medziročne o menej než desať percent, na 25 miliónov eur. Citeľné zhoršenie prišlo tento rok.

Od minuloročnej jesene musela HKS postupne prepustiť vyše tretinu zamestnancov. Dnes v nej pracuje stodvadsať ľudí. Zaviedla aj ďalšie úsporné opatrenia. Ale ako opisuje P. Bartošík, situácia sa ďalej zhoršovala. Problémom boli čoraz dlhšie splatnosti a chýbajúce úhrady od odberateľov. Na jar sa firma ocitla na pokraji krachu.

Keď koncom mája financujúca banka, obchodné zastúpenie Citibank Europe, neschválila nahradenie dobiehajúceho kontokorentného úveru novým, prevádzkové financovanie HKS kleslo pod udržateľnú úroveň. „Na obzore sa objavila prvá exekúcia, firme by hrozilo zastavenie výroby,“ tvrdí P. Bartošík. Odkiaľ hrozba prišla, to nespresňuje. No je pravdepodobné, že aj zo strany banky, ktorá má zriadené záložné práva na značnú časť nehnuteľných aktív firmy, ako aj na pohľadávky. Kováčňa mala už problém splácať investičný úver, no zároveň potrebovala na prevádzkové financovanie kontokorent.

Škrty a komunikácia

Zoči-voči nedostatku financií a očakávaným exekúciám firma začiatkom júna požiadala o pomoc súd. „Bola potrebná ochrana pred špirálou exekúcií,“ vysvetľuje košický právnik Ľubomír Čigáš, podľa vizitky člen dozornej rady HKS Forge. Firma si vybrala reštrukturalizačného správcu a požiadala o vypracovanie posudku. Košický správca Ján Pirč tlmočil súdu záver, že spoločnosť má potenciál na ozdravenie. Súd žiadosti vyhovel a v polovici júna začal reštrukturalizačné konanie. Rozhodnutie sa stalo účinným 19. júna tohto roku.

V podniku medzitým pokračoval program úspor. P. Bartošík spomína režim časového konta pre zamestnancov, rezanie prebytočných a outsourcing ostatných služieb. Firme pomohli tiež zásoby materiálu, ktorý tvorí výraznú zložku nákladov. P. Bartošík priznáva, že aj v tejto oblasti sa na reštrukturalizáciu pripravili. Keďže očakávali, že reakcie obchodných partnerov budú závisieť aj od ich znalosti významu a priebehu reštrukturalizácie, nakúpili materiál vopred.

„Súdna ochrana našej spoločnosti pred veriteľmi má výrazný pozitívny vplyv,“ hovorí tento konateľ firmy. A dodáva, že to poskytuje priestor na ekonomické ozdravenie podniku a vyrovnanie záväzkov v súlade s reštrukturalizačným plánom. Za dôležitú označuje podporu vlastníkov skupiny Energy Group. Ako dôležitý aspekt reštrukturalizácie zdôrazňuje ekonomický riaditeľ otvorenú a efektívnu komunikáciu s obchodnými partnermi. Tá podľa neho zabránila ďalšiemu obmedzeniu dodávok, predaja, a teda i výroby.

Moratórium

Takmer zázračná reštrukturalizácia

Že dlžník nemusí automaticky komunikovať v pokornej pozícii prosiaceho, potvrdil ďalší vývoj. Krátko potom, čo súd oficiálne povolil reštrukturalizáciu HKS Forge, vyšiel najavo spor firmy s je najväčším veriteľom – financujúcou bankou Citibank. „Banka ešte na začiatku reštrukturalizačných pokusov HKS vyhlásila predčasnú splatnosť jej úverov,“ hovorí Ľ. Čigáš.

Začiatkom augusta obvinila HKS banku, že už v čase moratória uplatnila na vymáhanie pohľadávok svoje záložné právo a ponechala si platbu, ktorá prišla na účet spoločnosti. Zákazník trnavskej fabriky, rodinná firma Strojírna Vehovský z moravských Otic, poslala peniaze na jeden z účtov HKS v Citibank. Banka presunula peniaze na iný účet a využila 210-tisíc eur na zníženie svojej pohľadávky k tomuto klientovi. Konatelia HKS sa o tom podľa Ľ. Čigáša dozvedeli z výpisu z účtov.

Po ich informácii podal reštrukturalizačný správca J. Pirč žalobu na Citibank Europe. Pre aktivitu proti reštrukturalizačnému konaniu a zvýhodnenie veriteľa. Platba pre HKS, ktorú si malo zastúpenie Citibank nechať, prišla až koncom júna. V čase, keď sa banka rozhodla peniaze zadržať, už platila ochrana pred veriteľmi a individuálne vyrovnávanie pohľadávok nebolo možné. V reštrukturalizácii má podľa zákona iba prihlásiť pohľadávku a zúčastňovať sa procesov ako jeden veriteľov. V tom dal firme i jej správcovi za pravdu sudca košického okresného súdu Július Tóth. Vskutku rýchlo, ešte v posledný júlový deň, vydal aj predbežné opatrenie, ktorým banke nakázal vrátiť peniaze a zdržať sa ďalších individuálnych krokov.

Ešte čerstvým rozhodnutím súdu, dokonca pred jeho definitívnou právoplatnosťou, zamávali predstavitelia HKS Forge na narýchlo zvolanej tlačovej konferencii. Druhej strane, slovenskému obchodnému zastúpeniu Citibank Europe komunikačná stratégia nedovolila ani oficiálne priznať obchodný vzťah s HKS Forge. Ani zoči-voči obvineniu a uzneseniu súdu, v ktorom bolo popísaných množstvo faktov. Banka nepovedala nič.

„Vzhľadom na povinnosti vyplývajúce z bankového tajomstva, no aj interných predpisov sa Citibank Europe nebude a ani nemôže vyjadrovať k žiadnym záležitostiam, ktoré sa týkajú alebo by sa len mohli týkať jej klientov,“ znelo dookola vyjadrenie manažéra slovenského zastúpenia Citibank pre vonkajšie vzťahy Branislava Cehlárika. Banka peniaze vrátila a začiatkom septembra zverejnila firma optimisticky znejúcu správu, podľa ktorej reštrukturalizácia prináša ovocie. Ekonomická situácia podniku sa podľa nej stabilizuje, dokonca bez potreby nových úverov alebo investičného vstupu. P. Bartošík označil za kľúčovú dôveru obchodných partnerov. A letný 12-percentný nárast objednávok, ktorý nasledoval po vyše 50-percentnom páde v prvom polroku.

Podporný sujet

Akoby v pozadí oficiálneho informovania o reštrukturalizácii HKS Forge sa odvíja sled aktivít, ktoré majú vplyv na vývoj. Ponúkajú obraz cieľavedomého postupu. Podnikateľ Milan Špak, cez skupinu hlavný vlastník HKS Forge, podľa informácií TRENDU už viackrát využil služby košického právnika Daniela J. Krátkeho. Napríklad pri likvidácii pôvodnej hlavnej firmy jeho skupiny Energy SK, ktorú robí jedna z firiem D. Krátkeho.

Reťaz udalostí vzbudzuje otázku, či je ozdravenie trnavskej firmy jediný cieľ reštrukturalizácie. Súdna ochrana pred veriteľmi ponúka firmám v problémoch priestor na taktizovanie. V prípade trnavskej kováčne s užitočnými dôsledkami. Teda, trnavská je už len výrobná prevádzka. V máji, mesiac pred žiadosťou o reštrukturalizáciu, vpísali do obchodného registra zmenu sídla HKS Forge do Košíc. Podľa Ľ. Čigáša sa tak majitelia rozhodli v rámci plánu expanzie, podľa ktorého mala presun doplniť séria akvizícií. A novovzniknutú skupinu vo vlastníctve Energy Group mali riadiť z Košíc. Fakt je, že v máji nebola HKS Forge práve v pozícii základnej firmy nového holdingu.

No existuje aj iný variant. Presun s cieľom riadiť z Košíc reštrukturalizáciu pod taktovkou D. Krátkeho a s využitím lokálnych väzieb. Nové sídlo HKS Forge sa na to hodí. Je rovnaké, ako majú firmy D. Krátkeho. Pomohlo to pri výbere reštrukturalizačného správcu, čo zákon umožňuje, no vzhľadom na miestnu príslušnosť aj pri riešení problémov na košickom súde. Čo sa už stalo pri krokoch proti Citibank. Pri nich navyše HKS Forge na tlačovke o predbežnom opatrení proti postupu banky využila informačnú asymetriu. Banka sa nemohla nijako brániť.

Popri zmene sídla pomáha D. Krátkemu vo firme aj personálne zastúpenie. Ľ. Čigáš, ktorý komunikuje právne kroky proti Citibank, pracuje ako právnik vo firme D. Krátkeho. Aj keď, ako tvrdí, je v dozornej rade firmy ako súkromná osoba. Navyše, zatiaľ má členstvo iba na vizitke. Vystupuje ako člen dozornej rady, no v obchodnom registri ani vestníku nie je o ňom ani zmienka. Vysvetľuje to tým, že v reštrukturalizácii registrový súd zmeny nezapisuje.

Otázny je dosah doterajších krokov na postavenie Citibank v reštrukturalizácii. S úvermi pre HKS za zhruba 4,2 milióna eur je kľúčový veriteľ firmy. Jej pozícia je po pochybení a rozhodnutí súdu oslabená, no na druhej strane možno očakávať, že sa bude brániť. Možnosť, že už nejaké kroky vykonala, evokuje poznámka P. Bartošíka, ktorý tvrdí, že banka pokračuje v krokoch, ktoré „maria reštrukturalizáciu“. Tvrdí, že smerujú firmu do konkurzu a k zániku.

Banka prípad stále nekomentuje. TRENDU sa podarilo získať len vyjadrenie B. Cehlárika „pri každom klientovi hľadáme vhodné kroky tak, aby smerovali k ochrane vložených finančných prostriedkov“. P. Bartošíkovi sa kroky banky nezdajú logické. Reštrukturalizácia podľa neho ponúka lepšiu perspektívu pre firmu aj pre veriteľov. Citibank môže mať s vedomím, že má záložné právo na značnú časť dlhodobých aktív firmy a pohľadávok, iný názor. Obzvlášť ak v reštrukturalizácii nepožíva postavenie najvýznamnejšieho veriteľa, ktoré jej podľa pohľadávok patrí

Takmer zázračná reštrukturalizácia

Zdroj: forge

Foto - Maňo Štrauch