Zamestnanci americkej telekomunikačnej spoločnosti T-Mobile USA sú údajne vystavení "brutálnemu psychoteroru" a pri nesplnení úloh musia nosiť takzvané oslie čiapky, ktoré v minulosti dostávali na hlavu neposlušní školáci. Tvrdia to nemecké odbory Verdi na základe prípadov zdokumentovaných partnerskou americkou organizáciou CWA. Materská spoločnosť Deutsche Telekom obvinenia odmieta a hovorí o kampani odborárov s cieľom posilniť ich vplyv v dcérskej firme.

Podľa zistení Verdi a CWA nejde o ojedinelé prípady, ale o systematické obmedzovanie práv zamestnancov zo strany T-Mobile USA. Ako príklad uvádzajú tresty pre pracovníkov call-centra, ktorí podľa nich pri nesplnení výkonnostných noriem musia nosiť oslie čiapky alebo písať "osobitné úlohy". Výnimkou vraj nie sú ani svojvoľné výpovede.

"Je to brutálny psychoteror voči zamestnancom," povedal magazínu Der Spiegel šéf Verdi Lothar Schröder, podľa ktorého sa odbory v najbližších dňoch chystajú mobilizovať pracovníkov na oboch stranách Atlantiku. Dodáva, že samotní pracovníci call-centra hovoria, že pracujú v "atmosfére tyranie". L. Schröder tvrdí, že skúmal počas jedného mesiaca pracovné podmienky vo firme a rozprával sa so zamestnancami po celých Spojených štátoch.

Deutsche Telekom obvinenia popiera. "Došlo len k dvom prípadom, ktoré sme preskúmali a napravili," reagovala hovorkyňa nemeckej telekomunikačnej firmy. Podľa nej sa odohrali v rokoch 2009 a 2010 a jedna z postihnutých pracovníčok mala osliu čiapku na svojom stole, nie na hlave. Hovorkyňa poukázala tiež na to, že T-Mobile USA dostal v Spojených štátoch viaceré ocenenia pre dobrého zamestnávateľa a podľa posledného prieskumu je s prácou vo firme spokojných 78 percent z jej 30-tisíc zamestnancov.

Predseda predstavenstva Deutsche Telekom René Obermann obvinenia považuje za kampaň odborov v snahe "zväčšiť svoj vplyv a mocenské postavenie v USA". Podľa riaditeľky ľudských zdrojov Telekomu Marion Schickovej ide zo strany Verdi o organizovanú kampaň v spolupráci s CWA.

Spor sa tiahne už niekoľko mesiacov. Odbory vinia americkú dcéru nemeckej telekomunikačnej jedničky nielen z poškodzovania práv zamestnancov, ale aj z nepriateľskej politiky voči odborom. Vytvára vraj tlak na pracovníkov, aby do odborov nevstupovali. V lete kvôli tomu Verdi podala sťažnosť na pôde Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj. 

Pre Deutsche Telekom, ktorý je väčšinovým akcionárom slovenskej skupiny Slovak Telekom, sú obvinenia odborárov ďalšou starosťou s T-Mobile USA. Americká divízia vykázala v treťom štvrťroku najväčšiu stratu za posledných desať rokov, kvôli čomu musela nemecká spoločnosť odpísať 7,4 miliardy eur.

Firma vlani plánovala predaj divízie americkému telekomunikačnému gigantu AT&T za 39 miliárd dolárov (približne 30,5 miliardy eur), transakciu však zablokovali regulačné úrady. Tento rok sa dohodla na spojení T-Mobile USA s menším americkým konkurentom MetroPCS Communications.

T-Mobile terorizuje zamestnancov, tvrdia odbory

Zdroj: SITA / AP

Ilustračné foto - SITA / AP