Viac sa toho deje na devízových trhoch. Pod tlakom ostáva austrálsky dolár, ktorý v utorok utrpel holubičím tónom protokolu z posledného zasadnutia centrálnej banky. Podľa neho centrálna banka nevylučuje budúce zníženie úrokových sadzieb na podporu ekonomickej aktivity a inflácie. Menový pár AUDUSD sa dostal na nové najnižšie úrovne od augusta. V stredu dopoludnia o 11:00 sa obchoduje na úrovni 0,8905. Nateraz sa AUDUSD odrazil od supportu z konca augusta na úrovni 0,889. Pokiaľ by tento support padol, tak je na rade trojročné minimum 0,885. Sentiment voči austrálskemu doláru je v súčasnosti veľmi negatívny, pokiaľ by tieto supporty padli, tak by pokles mohol pokračovať ďalej.
Vyššia volatilita panuje aj na britskej libre. Tá začala v utorok oslabovať po poklese inflácie v novembri z 2,2 percenta na štvorročné minimum 2,1 percenta (očakávanie bolo 2,2 percenta) a priblížila sa k dvojpercentnému inflačnému cieľu Bank of England. Tento pokles inflácie naznačil obchodníkom, že očakávania ohľadom skoršieho zvyšovania sadzieb v Británii môžu byť optimistické a libra pokračovala v korekcii predošlých rastov.
V stredu ale z Británie opäť dorazili silné čísla, v novembri poklesol počet žiadateľov o podporu v nezamestnanosti o 37 tisíc (očakávané bolo zníženie o 35 tisíc) a miera nezamestnanosti klesla na úroveň 7,4 percenta (očakávanie bolo 7,6 percent). To je už veľmi blízko siedmym percentám, pri ktorých má Bank of England začať uvažovať o zvyšovaní sadzieb. Libra tak prudko poskočila a o 11:00 sa pár GBPUSD obchoduje na úrovni 1,5362. Z nášho pohľadu ale priestor pre rast libry ostáva obmedzený, nakoľko guvernér Bank of England Carney viacnásobne vyhlásil, že aj keď nezamestnanosť klesne pod 7 percent, úrokové sadzby ešte určitý čas ostanú na minimách.
Úvod stredajšieho obchodovania na akciových trhoch potvrdzuje, že investori nie sú ochotní udeliť jednoznačný smer akciám do zasadnutia FEDu, ktoré z nášho pohľadu bude mať na trhoch dozvuky niekoľko dní, dokonca možno týždňov. O 11:00 po utorňajších stratách rastie index EuroStoxx50 o 0,7 percenta. A to aj napriek tomu, že decembrový nemecký IFO index podnikateľskej dôvery mierne sklamal, keď vzrástol z úrovne 109,3b bodu len na úroveň 109,5 bodu (očakávanie bolo 109,7 bodu).
Hlavnou udalosťou, ako už bolo naznačené, bude v stredu posledné zasadnutie FEDu v tomto roku (o 20:00). Prognózy sú zmiešané, zhruba tretina oslovených analytikov očakáva zníženie uvoľňovania, naopak zvyšok nie. A tak v stredu večer ostanú jedni alebo druhí prekvapení, a na trhoch s veľkou pravdepodobnosťou zavládne vyššia volatilita. Pokiaľ by došlo k zníženiu, bolo by to negatívne pre akcie a pozitívne pre dolár. Ak ostane úroveň nákupov dlhopisov a balíčkov hypoték na doterajšej úrovni 85 miliárd mesačne, bude to presne naopak.
My sa skôr prikláňame k väčšine, že uvoľňovanie FED nezníži. Ruku do ohňa by sme ale za to nedali. Dôvody v prospech zníženia sú – dobré čísla z americkej ekonomiky (avšak nie skvelé), ubúdanie bezpečných aktív, ktoré FED nákupmi sťahuje z trhov a dohoda amerických zákonodarcov o rozpočte, ktorá eliminuje riziko ďalšej uzávierky americkej vlády začiatkom januára. Naopak, proti hovorí stále nízka inflácia, opätovné narazenie USA na dlhový strop v prvých mesiacoch roka, a aj výmena vedenia FEDu – od januára bude šéfkou Yellenová a pre Bernenkeho by bolo z hľadiska kontinuity logickejšie nechať o tak kľúčovej veci rozhodnúť nové vedenie.
V stredu ešte z USA dorazia decembrové začaté stavby domov (14:30; očakávanie je 950 tisíc anualizovane) a nové vydané stavebné povolenia (14:30; očakávanie je 990 tisíc anualizovane). Začaté stavby domov budú zverejnené aj za september a október, keďže sa kvôli uzávierke vlády v októbri doteraz nestihli spracovať. Pravdepodobne však tieto dát ostanú v tieni zasadnutia FEDu.
Autor je analytikom X-Trade Brokers