SuperMario Draghi na prvom zasadnutí centrálnych bankárov eurozóny v tomto roku uviedol, že ECB lipne na svojich plánoch ešte viac ako doposiaľ. Úrokové sadzby v eurozóne tak zostanú na súčasných alebo ešte nižších úrovniach po dlhší časový horizont a v prípade potreby sú centrálni bankári odhodlaní zasiahnuť. Ako, to guvernér neupresnil.

Aj napriek chýbajúcim detailom však Draghiho slová poslali euro nadol z úrovne 1,3620 EURUSD pred zasadnutím na 1,3550 EURUSD počas Draghiho odpovedí na novinárske otázky. Do záveru obchodovania však euro dokázalo svoje straty vymazať a deň napokon ukončilo tesne nad hladinou 1,3600 EURUSD.

O svojej novej kolegyni, Nemke Lautenschlägerovej, síce Draghi nehovoril, avšak ECB jej nomináciu a odporúčanie Radou EÚ bez námietok prijala. Viceguvernérka nemeckej Bundesbank by tak mohla na miesto odchádzajúceho Asmussena vo Výkonnej rade ECB zasadnúť už čoskoro a ak všetko pôjde podľa plánu, túto stoličku bude zahrievať po dobu 8 rokov.

Tento týždeň bol bohatý nielen na zasadnutia centrálnych bánk, ale aj na dlhopisové emisie. Na utorkovom úspechu Írska sa zviezlo včera aj Portugalsko a nuda nebola ani v našom regióne. Poľsko ešte v stredu vydalo 10-ročné eurobondy v objeme 2 miliárd eur pri výnose 3,032 percenta p. a. a výhodné podmienky si nechcelo nechať ujsť ani Slovensko. Naša Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) potvrdila, že Slovensko vo štvrtok na trhu umiestnilo 15-ročné eurobondy v objeme 1,5 miliardy eur s výnosom 3,625 percenta p. a. Dopyt po pätnásťročnom slovenskom dlhu pritom dosiahol slušné 4 miliardy eur.

Vo štvrtok sa v USA začala ďalšia výsledková sezóna. Tradične prvý reportujúci hlinikársky gigant však svojimi výsledkami sklamal. Z USA v piatok ale prídu aj zaujímavé makrodáta a to v podobe najdôležitejších mesačných čísel z trhu práce. Dozvieme sa, koľko pracovných miest sa v USA v decembri vytvorilo a tiež aká je aktuálna miera nezamestnanosti.

V novembri dosiahla rovných 7 percent a na tejto úrovni zrejme zotrvala aj v poslednom mesiaci vlaňajška. Pre porovnanie, v eurozóne sa nezamestnanosť drží nad hladinou 12 percent. Nahor ju ťahajú najmä dlhé rady nezamestnaných v európskej periférii. Najvyšší podiel ľudí bez práce sužuje Grécko. Podľa najnovších dát sedí počas pracovných dní doma až takmer 28 percent ekonomicky aktívnych Grékov.

Na európskych akciových trhoch sa vo štvrtok červenalo. Nedarilo sa najmä francúzskemu indexu CAC a nemeckému DAX, ktoré svorne stratili cca 0,8 percenta. Francúzsko včera zaznamenalo aj rast výnosov zo svojich dlhopisov. Dôvodom bola správa tamojších audítorov, podľa ktorej sa francúzsky dlh dostal do nebezpečnej zóny, keď pokoril úroveň 93 percent HDP.

Vývoj na amerických akciových indexoch bol zmiešaný, no bez výraznejších výkyvov. Dow Jones stratil desatinu percenta a S&P skončil na zelenej nule, keď pridal len tri stotinky percenta. Drahé kovy ukončili štvrtok v zelenom, keď zlato i striebro získali cca 0,2 percenta. Zlato sa tak aj naďalej obchoduje v okolí hladiny 1 220 dolárov a striebro pod úrovňou 20 dolárov za uncu.

Čierne zlato včera mierne zlacnelo. Severomorská ropná zmes Brent ako aj jej americká sesternica WTI vo štvrtok stratili na cene 0,7 percenta a pokračovali tak v trende nastolenom od začiatku tohto roka. V porovnaní s posledným dňom vlaňajška je už ropa Brent lacnejšia o 4 percentá a WTI dokonca stráca až takmer 7 percent.

Autorka je analytička Poštovej banky.