Budúcnosť štúrovského závodu papierenskej skupiny Smurfit Kappa je ohrozená. Pokles dopytu po jej produkcii, ktorý sa skombinoval s medzinárodným poklesom cien papiera a lepenkových obalov, priniesol za prvý polrok výrazný pokles obratu. Navyše prinútil manažment preveriť v účtovníctve trhovú hodnotu aktív, čo firmu dostalo do ťažkej straty.
Smurfit Kappa Štúrovo vykázala za prvých šesť mesiacov tohto roku tržby za predaj výrobkov a služieb 33,4 milióna eur, o vyše tridsať percent menej za rovnaké obdobie roku 2008. Za poklesom stojí nielen zhruba desaťpercentný pokles predaja flutingu. Firmu kvári i nepretržitý pokles cien flutingu, vlnitého papiera, z ktorého sa vyrába zvlená časť vlnitých lepeniek. Po takmer mesačných poklesoch vykázali medzinárodné trhy 24-percentný pád cien flutingu, čo sa zákonite podpísalo na tržbách slovenskej dcéry Smurfit Kappa.
Spolu s faktom, že predajné ceny produkcie klesajú pod úroveň výrobných nákladov, vývoj firmu vystrašil. Manažment podrobil dlhodobé aktíva takzvanému testu znehodnotenia. Ten má ukázať reálnu hodnotu majetku firmy na základe trhového vývoja dopytu, cien rôznych nákladových skupín, výdavkov a nákladov kapitálu v najbližších piatich rokoch. Test ukázal, že dlhodobý hmotný a nehmotný majetok, ktorý firma využiva nna výrobu polochemického flutingu, má hodnotu nula.
Zistenie premietla firma k 30. júnu v účtovníctve do opravnej položky za vyše 35,8 milióna eur. Polročné výsledky hospodárenia sa tak zosypali z vlaňajších niečo vyše troch miliónov eur do 36-miliónovej straty, ktorá presiahla tržby z predaja produkcie. Zhoršenie hospodárenia firmy o osemsto percent nastolilo otázky až po úroveň existencie podniku.
Pre silný substitučný produkt, fluting zo zberového papiera bez čerstvých drevných vlákien, je skeptický aj výhľad hospodárenia firmy na celý rok. Očakáva 18-percentný medziročný pokles na zhruba 153 tisíc ton. Vzhľadom na pokračujúci pokles cien tak očakáva ďalšie prehĺbenie straty z polroka.
Firma pracuje na novej stratégii, ktorá by mala reflektovať stav jej biznisu, začala odpoveď na otázku TRENDU, keď sa pýtal generálneho riaditeľa Reinharda Reitera na budúcnosť Smurfit Kappa Štúrovo. Pokiaľ by negatívne tendencie pokračovali dlhšie, bude to mať negatívne vplyvy na „finančnú pozíciu spoločnosti a jej schopnosť udržať nepretržitosť trvania jej činnosti a to najmä v oblasti výroby polochemického flutingu“ uvádza sa v ďalej v stanovisku firmy.
Vzhľadom na vývoj hospodárenia môže podľa odhadu TRENDU vo firme nastať aj situácia, keď bude pokračovaním reštrukturalizácia alebo konkurz. „Nevylučujeme, že prípadná aplikácia novej stratégie môže mať vplyv na budúci vývoj produkcie vo fabrike,“ znie lakonické stanovisko manažmentu k tejto otázke.
Firma ale pripúšťa, že aplikácia jej krízovej stratégie môže ovplyvniť počet pracovných miest v štúrovskej továrni. Za prvý polrok znížia priemerný počet zamestnancov o vyše desatinu na 478 ľudí.
Malí nesúhlasia
Popri prepade hospodárenia sa musí manažment zaoberať aj odporom minoritných akcionárov. V Írsku registrovaná Smurfit Kappa Group, ktorá kúpila papiereň v roku 2005, vlastní 98,5 percenta akcií Smurfit Kappa Štúrovo. Časť majiteľov zvyšného poldruha percenta pod záštitou občianskeho združenia OSMA (Ochranné spoločenstvo minoritných akcionárov) prejavuje nesúhlas s konaním skupiny. Namietajú voči prístupu výrazne majoritného akcionára, ktorý dosiaľ ani v ziskových rokoch nevyplácal dividendy. K nie netradičnej výhrade menšinových akcionárov pridáva OSMA obavu o ďalší osud firmy. Dokonca aj precenenie dlhodobého majetku na nulu považuje podľa člena OSMA Milana Hošeka za účelový krok.
Združenie poukazuje tiež na peňažné toky v skupine Smurfit Kappa. Tá využíva riadenie hotovosti s pomocou finančného nástroja cash pooling, ktorý umožňuje optimalizovať potrebu a využívanie voľnej hotovosti na medzinárodnej úrovni. „Strata za polrok 2009 ide na vrub prehodnotenia aktív firmy. Na jej hotovostnú pozíciu nemá vplyv. Nie je dôvod spájať tieto rozdielne témy,“ odpovedali na otázku TRENDU o finančnom riadení skupiny právnici Smurfit Kappa.
Podľa minoritných akcionárov trvale jednosmerné toky hotovosti do skupinového cash poolingu situáciu firmy ovplyvňujú. „Napriek svoje údajnej bezcennosti štúrovská papiereň stále zvyšuje pomoc väčšinovému akcionárovi. V skupine končí viac ako polovica zostávajúceho majetku spoločnosti, pri nedostatočnom zaistení a extrémne nízkej úrokovej miere okolo 0,6 % ročne“ tvrdí Milan Hošek.
Argumentuje tým, že firma skupiny, ktorá realizuje koncernový cash pooling, neposiela slovenskej dcére skupiny úroky, iba o ne stále zvyšuje svoj záväzok. „Podľa výročnej správy írskej materskej spoločnosti si (koncern) rovnakom čase od tretích osôb požičiava finančné prostriedky za mnohonásobok tejto úrokovej miery,“ dodáva M. Hošek.
Podľa informácií TRENDU zrejme budú obe strany konfrontovať názory za pomoci právnikov.
Foto na titulke - Pavel Danko