Zlato sa ocitlo na pomyselnom bode zlomu. Jeho hodnota by sa mohla výraznejšie zosunúť pod hranicu 1 960 dolárov za trojskú uncu alebo, naopak, vrátiť sa vysoko nad úroveň dvetisíc dolárov.
Hoci jeho aktuálne fundamenty na finančných trhoch naznačujú skôr rast, nie je vylúčené, že nepriaznivý makroekonomický vývoj môže z jeho hodnoty ubrať. Už najbližšie dni by však mohli priniesť viac svetla do vývoja cien drahého kovu.
Ázijský dopyt po fyzickom zlate v tomto roku zaostal za očakávaniami odborníkov a nepriaznivo pre zlato vyznieva aj aktuálna korekcia cien ostatných kovov, keďže americký dolár opäť začal posilňovať. Voči ostatným hlavným svetovým menám americký dolár počas ostatného mesiaca posilnil asi o tri percentá.
Bankári bezhlavo nakupujú
Cenu žltého kovu by mohol podporiť pretrvávajú dopyt inštitucionálnych investorov. Do zlata v uplynulom období výraznejšie investovali centrálne banky, ktoré ešte v minulom roku podľa Marka Janečka, portfóliového manažéra správy fondov J&T Investičnej spoločnosti nakúpili rekordných 1 078 ton zlata.
Potrebovali diverzifikovať devízové rezervy v čase zvýšenej inflácie a geopolitickej neistoty. „Ich záujem o zlato neutíchol ani v prvom štvrťroku tohto roka, keď národné banky zvýšili pozície o ďalších viac ako dvesto ton, čo je trojnásobok objemu za rovnaké obdobie minulého roka,“ dodáva portfóliový manažér.
Podľa neho však pôjde zrejme skôr o maratón než rýchly špurt. Nad dvetisíc dolárov by sa mohol kov dostať až v nasledujúcich mesiacoch, naznačuje analytik.
„Slabšie makroekonomické údaje z Číny v máji to len potvrdzujú. To je tiež hlavným dôvodom tohtoročného poklesu cien väčšiny ostatných komodít,“ dodáva v hodnotení M. Janečka.
Čaká sa na správnu iskru
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?