Odpadová energetika získava na Slovensku čoraz stabilnejšiu pôdu pod nohami. Dôvodom je aj fakt, že krajina každoročne vyprodukuje čoraz viac odpadu. Aj keď miera recyklácie rastie, množstvo nerecyklovateľného odpadu sa prakticky nemení, a preto v súčasnosti približne polovica vyprodukovaného komunálneho odpadu končí na skládkach. Energeticky sa na Slovensku spracuje len približne sedem percent komunálneho odpadu.
Nové investície lokálnych podnikateľských skupín sa preto čoraz viac zameriavajú na zariadenia a energetické centrá. Najnovšie chce košická firma Granya neďaleko Krupiny pri obci Hontianske Tesáre preinvestovať viac ako 120 miliónov eur a vybudovať novú spaľovňu odpadov s ročnou kapacitou asi 100-tisíc ton.
Obrí projekt na juhu
Záujem o výrobu energií z odpadov stúpa aj pre energetickú krízu. Súvislosti je však potrebné hľadať aj v samotnej spotrebe ľudí a množstve odpadu, ktorý sa v krajine ročne vyprodukuje. Jeho likvidácia na skládkach je pritom jednou z najhorších foriem, obzvlášť ak je z odpadu možné vyrábať napríklad aj energiu.
Odpad zároveň nie je fosílnym palivom a jeho spaľovanie odbúrava problém s metánom, ktorý by inak odpad vyprodukoval na skládkach. Výsledkom aj napriek tomu je, že v krajine dnes stoja len dve väčšie spaľovne, a to v Bratislave a Košiciach. Aj preto dnes zámerov spaľovní, ktoré štát dostal na schválenie, existuje viacero.
Ten najnovší má smerovať na juh krajiny a investor avizuje vybudovať energetické centrum na dotriedenie a zhodnotenie zmesového komunálneho a priemyselného odpadu s celkovou predpokladanou kapacitou 130-tisíc ton ročne. Nerecyklovateľný odpad chce využiť na získanie tepla a elektriny s predpokladanou kapacitou zariadenia 100-tisíc ton zhodnocovaného odpadu ročne.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?