Od smrti Steva Jobsa, ktorý priniesol jedny z najväčších technologických inovácií v histórii, uplynulo už viac ako desať rokov. Jeho vplyv ako lídra spoločnosti Apple zostáva aktuálny a často sa k nemu vracajú manažéri aj zamestnanci.

Jednou z najprekvapivejších zásad, ktorú S. Jobs zastával, bola myšlienka, že najlepší manažéri sú tí, ktorí nikdy neplánovali byť manažérmi. Táto filozofia bola výsledkom jeho vlastných skúseností z raných čias Applu.

Walter Isaacson, autor Jobsovej životopisnej knihy, píše o jeho binárnom myslení. „Jobs vnímal svet v ostrých kontrastoch; ľudia boli buď hrdinovia, alebo „blázni“ a produkty boli buď „úžasné,“ alebo „sračky“. Tento extrémny pohľad ovplyvnil Jobsove rozhodovanie a nahliadanie na konkurenčné produkty.

Žiadni blázni

Keď si S. Jobs spolu s ostatnými spoluzakladateľmi spoločnosti Apple vrátane Steva Wozniaka uvedomil, aká veľká bude ich spoločnosť, rozhodli sa najať profesionálny manažment. Šlo o ľudí, ktorí mali skúsenosti s riadením tímov a procesov. Tento krok sa však neosvedčil, píše portál Fortune.

President Biden Hosts Japanese PM Kishida For Official State Visit
Neprehliadnite

Úspešný a zmysluplný život spočíva v jednej jednoduchej veci. Recept ponúka vplyvný miliardár

„Vôbec to nefungovalo,“ uviedol S. Jobs v rozhovore v polovici 80. rokov. „Väčšina z nich boli neschopní blázni. Vedeli, ako teoretizovať a riadiť ľudí, ale nevedeli nič robiť“.

Tento neúspech ho presvedčil, že najlepšími manažérmi sú skôr tí, ktorí sú závislí od zlepšovania svojich zručností a prirodzene inšpirujú ostatných k dosahovaniu vyšších výkonov. Takíto ľudia sa zameriavajú na obsah svojej práce, nie len na manažérske techniky.

Manažérmi sa stávajú najlepší odborníci

Prvý Jobsov tip na efektívny manažment bol jednoduchý: povýšiť do riadiacich pozícií ľudí, ktorí dosahujú výnimočné výsledky.

„Najlepší manažéri sú tí, ktorí boli skvelými individuálnymi spolupracovníkmi. Nikdy nechceli byť manažérmi, ale rozhodli sa, že musia túto úlohu prevziať, pretože nikto iný nebude schopný odviesť takú dobrú prácu,“ povedal S. Jobs.

Príkladom bol Jobsov výber Debi Colemanovej, ktorá pracovala v tíme Macintosh. V čase, keď ju povýšil, mala len 32 rokov. D. Colemanová študovala anglickú literatúru, no neskôr získala titul MBA na Stanfordovej univerzite a ukázala výnimočné schopnosti vo finančnom riadení.

„V žiadnom prípade by mi nikto iný nedal takú šancu viesť takúto prevádzku,“ uviedla D. Colemanová. „Nebudem si klamať, že je to neuveriteľne vysoké riziko – pre mňa, pre Apple aj pre celú moju kariéru.“

Napriek riziku sa D. Colemanová stala finančnou riaditeľkou spoločnosti Apple a získala uznanie ako jedna z „najvýznamnejších technologických manažérok Silicon Valley“. Zomrela v roku 2021, no jej príbeh zostáva dôkazom, že odvaha a dôvera v talenty dokážu priniesť enormný úspech pre firmu.

Spoločná vízia ako nutnosť

Druhým pilierom Jobsovho prístupu k manažmentu bola tímová spolupráca. Veril, že úspech spočíva v zjednotení zamestnancov okolo spoločnej vízie.

„O tom je vodcovstvo: mať víziu, vedieť ju formulovať tak, aby ju ľudia pochopili, a dosiahnuť konsenzus na spoločnej vízii,“ povedal S. Jobs.

Tento princíp tímovej spolupráce uplatňoval počas celej svojej kariéry. Apple často označoval za „najväčší startup sveta,“ pretože na všetkých úrovniach podporoval kultúru veľkej tímovej práce.

„Tímová práca závisí od dôvery, že ostatní ľudia splnia svoju časť práce bez toho, aby ich museli neustále sledovať,“ povedal S. Jobs v roku 2010 na konferencii D8.

Nábor ako kľúč k úspechu

Tretím kľúčovým prvkom Jobsovho manažérskeho prístupu bol dôraz na výber správnych ľudí. Osobne sa aktívne podieľal na nábore zamestnancov a trval na tom, že chce ľudí, ktorí boli „šialene dobrí v tom, čo robili“.

„Najdôležitejšou úlohou niekoho, ako som ja, je nábor,“ uviedol S. Jobs. „Keď získate základnú skupinu desiatich skvelých ľudí, začnú si sami kontrolovať, koho do tejto skupiny pustia.“

S. Jobs nehľadal iba skúsených profesionálov. Jeho cieľom boli ľudia s vášňou, ktorí verili v potenciál technológie a chceli ju sprístupniť „mnohým ľuďom“.

Jobsove zásady manažmentu – povýšiť najlepších odborníkov, podporovať tímovú spoluprácu a starostlivo vyberať zamestnancov – sú dnes rovnako aktuálne, ako boli počas jeho života. Manažéri sa môžu inšpirovať týmto prístupom a aplikovať ho vo svojich vlastných tímoch.

S. Jobs svojím prístupom ukázal, že najlepšie nápady vznikajú tam, kde je odvaha riskovať, vízia meniť svet a schopnosť inšpirovať ostatných.

cowin
Neprehliadnite

82-ročný miliardár Jack Cowin radí mladým. Podnikanie je ako tímový šport