O kartelovej dohode šiestich stavebných firiem rozhodol Protimonopolný úrad SR (PMÚ) ešte v roku 2006. V cenových ponukách na stavbu osemkilometrového úseku D1 pod Tatrami našiel náznaky, že firmy na ich príprave spolupracovali. Jednotlivé ceny sa totiž nápadne podobali.
Vlani v decembri Najvyšší súd SR rozhodnutie PMÚ potvrdil.
Ale ani vtedy nebolo jasné, či stavebné firmy dostanú zákaz účasti vo verejných súťažiach. ÚVO nedávno viedol správne konania o vyčiarknutí zo zoznamu podnikateľov firiem pre ich účasť na karteli. Prvostupňové rozhodnutia už nadobudli právoplatnosť.
Dištančné obdobie pre Betamont dosiahlo 1 099 dní a Inžinierske stavby 1 017 dní, pre Skanska a Mota Engil 940 dní, pre Doprastav a Strabag 933 dní. Dĺžka dištancu sa tak pohybovala zhruba od dvoch rokov a siedmich mesiacov do troch rokov.
Zohľadnili odklad vykonateľnosti pokút
Dištanc podľa úradu začal všetkým šiestim firmám plynúť od spáchania deliktu v podobe kartelovej dohody 11. mája 2004. Prerušený bol pre jednotlivé firmy v závislosti od rozhodnutí Krajského súdu v Bratislave o odklade vykonateľnosti rozhodnutia Rady Protimonopolného úradu SR (PMÚ) od 30. novembra 2006 až 15. mája 2007 a opäť začal plynúť 20. marca 2014. Vtedy nadobudol právoplatnosť rozsudok Najvyššieho súdu SR z 30. decembra 2013, ktorý potvrdil rozhodnutie PMÚ zo 16. októbra 2006.
ÚVO nedávno vydal výkladové stanovisko, v ktorom pre kartel odporúčal dotknuté subjekty vylučovať z verejných obstarávaní do uplynutia dištančného obdobia.
PMÚ pre kartel udelil šestici stavebných firiem pokutu v celkovej výške takmer 45 mil. eur. V lehote splatnosti do 19. apríla uhradila pokutu Skanska (8,98 mil. eur) a vyše dva týždne po lehote Inžinierske stavby (3,02 mil. eur). Mota - Engil má zaplatiť 13,88 mil. eur, Strabag 12,21 mil. eur, Doprastav 6,57 mil. eur a Betamont 131,15 tis. eur. PMÚ tvrdí, že urobil právne kroky vedúce k výkonu rozhodnutia, nechcel ich však v tomto štádiu ďalej konkretizovať.
„Úrad bude v závislosti od situácie postupovať štandardným spôsobom vymáhania, resp. uplatňovania si nezaplatených pokút v súlade s tým, čo mu legislatíva umožňuje,“ uviedla pred týždňom pre agentúru SITA Monika Kaczorová z odboru ekonomiky a kancelárie PMÚ.
Čakajú na Ústavný súd
Firmy neskôr podali na Ústavnom súde SR (ÚS) sťažnosti proti rozsudku Najvyššieho súdu SR so žiadosťou o odklad vykonateľnosti rozhodnutia PMÚ, a tým aj úhrady pokuty. ÚS o podaniach týchto firiem zatiaľ nerozhodoval a nie je ani známe, kedy by o nich jednotlivé senáty mohli rozhodovať.
Je pravdepodobné, že stavebné firmy na Ústavnom súde uspejú. O pokute na Najvyššom súde SR totiž rozhodovali nezákonní sudcovia, v inom prípade už o tom rozhodol Ústavný súd.