Škandál okolo nevestinca pri rozostavanej obrej elektrárni v srdci Amazónie, v ktorom ženy násilím držali v otrockých podmienkach, začal prešetrovať výbor brazílskeho Kongresu. Informovala o tom agentúra AP.

V piatok boli pred výbor predvolaní riaditelia konzorcia výstavby elektrárne Belo Monte, aby vysvetlili, "ako mohol fungovať priamo uprostred stavebného areálu nevestinec". Predpokladá sa, že ich budú vypočúvať nasledujúce dva týždne.

Podľa zástupcov kongresového výboru neexistuje možnosť, že by stavebné konzorcium Belo Monte o existencii nevestinca nevedelo. V podmienkach podobných otroctvu v ňom muselo pracovať 18 žien a jedno dospievajúce dievča. Práve tomu sa pred niekoľkými týždňami podarilo utiecť a upovedomiť políciu, ktorá ženy zachránila.

Z ich výpovedí vyplynulo, že boli nalákané z celej Brazílie s vidinou dobrej práce a slušného zárobku, namiesto toho však museli pracovať ako prostitútky.

Nejde o prvú kontroverziu, ktorá je spojená s projektom elektrárne v hodnote 11 miliárd dolárov vznikajúcej na rieke Xingú. Po dostavaní má ísť o tretiu najväčšiu vodnú elektráreň na svete a vláda tvrdí, že pôjde o zdroj čistej, obnoviteľnej energie.

Ochrancovia životného prostredia a indiáni však uvádzajú, že zničí životné prostredie, ohrozí voľne žijúce zvieratá a o živobytie pripraví 40-tisíc ľudí žijúcich v oblasti, ktorá bude zaplavená vodou budúcej nádrže.

Stavba megaelektrárne v Amazónii ukrývala otrokársky nevestinec

Zdroj: SITA / AP

Amazonskí Indiáni na proteste v rieke Xingú proti výstavbe elektrárne Belo Monte

Ilustračné foto - SITA / AP