Viac ako mesiac po štandardnom termíne na podávanie daňových priznaní, teda do konca marca, štát chce opäť raz pomôcť podnikateľom – tentokrát umožnením odpočtu starých daňových strát.
Pre mnohé firmy a najmä účtovníkov sa opäť začína obdobie šialeného podávania opravných či dodatočných daňových priznaní a možno i špekulácií so zmenou zdaňovacích období. Teda aspoň pre tých, ktorí sa rozhodnú postupovať podľa schválenej druhej novely zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti kvôli koronavírusu.
Nie všetci budú mať len poctivé úmysly. Jednoducho, zákonným spôsobom využijú fakt, že vláda odpúšťa dane firmám, ktoré vykázali v minulosti časť straty.
Staré straty opäť raz v hre
Nová vláda, konkrétne rezort financií pod vedením ministra Eduarda Hegera, mala pôvodne v pláne v rámci prvých opatrení na pomoc ekonomike legislatívne spätne ošetriť uplatňovanie daňových strát, vrátane straty dosiahnutej za zdaňovacie obdobie končiace sa k 31. decembra 2014.
Po verejnej kritike, že dané opatrenie nebude mať očakávaný protikrízový dosah a nepomôže firmám, ktoré trpia finančnými problémami kvôli pandémii, napokon od tohto kroku upustila a návrh upravila.
Firmy ako právnické, ale i fyzické osoby si môžu po novom odpočítať daňovú stratu za predchádzajúce zdaňovacie obdobia – konkrétne za roky 2015 až 2018. Ako prezrádza Radovan Ihnát zo Slovenskej komory daňových poradcov, možnosť uplatňovania neumorených strát za minulé obdobia bola vládou avizovaná už dávnejšie, takže sa čakalo na paragrafové znenie tohto ustanovenia.
„V každom prípade ide o pozitívne opatrenie voči daňovníkom. Zrejme viacerých prekvapilo, že možnosť dodatočného uplatnenia daňových strát za roky 2015 až 2018 je limitovaná výškou jeden milión eur,“ dodáva.
Legislatíva v oblasti uplatňovania daňových strát, ktorá na Slovensku v danom období platila, bola podľa slov daňového poradcu jednou z najprísnejších v rámci EÚ.
„Mnohí daňovníci neboli schopní uplatniť si svoje daňové straty za minulé obdobia. Tie vznikali napríklad pri zakladaní firiem, rozbehnutí podnikania alebo nákladoch na výskum a vývoj, oproti výnosom, ktoré dosahovali v budúcich obdobiach,“ pripomína R. Ihnát.
Touto novelou sa tak aspoň čiastočne zjemnia dopady veľmi tvrdej legislatívy v oblasti daňových strát, ktorá platila v minulosti. Má však aj isté háčiky, na ktoré predkladatelia návrhu pozabudli.
Jeden či dva milióny eur? Slovíčka rozhodujú
Reálne sa takto môže stať, že firma za rok 2019 neplatí žiadnu daň z príjmov, aj keď dosiahla zisk, ale rozhodne sa využiť možnosť odpočítania starej daňovej straty.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?