Spájanie slovenskej a českej UniCredit Bank rozvírilo vodu okolo malého podielu akcií, ktorý v slovenskej časti banky vlastní štát ako pozostatok z čias, keď banka fungovala pod menom UniBank.

Celkový akcionársky podiel štátu dosahuje 0,37-percenta, čo zodpovedá 141 605 kusom akcií. Akcie vlastní predovšetkým ministerstvo pôdohospodárstva a Lesy SR. Štátu sa nepáči, aké možnosti vysporiadania mu ako minoritnému akcionárovi banka navrhla.

Dozorná rada banky a jej predstavenstvo zvolali v súvislosti so zlučovaním na 19. júna mimoriadne stretnutie, takže vláda sa otázkou svojho akcionárskeho podielu zaoberala na aktuálnej stredajšej schôdzi.

Štát ako minoritný akcionár má podľa Obchodného zákonníka v prípade cezhraničného zlúčenia dve možnosti. Môže vymeniť svoj podiel podľa stanoveného pomeru za akcie novovzniknutej banky, prípadne ich predať za hotovosť. Prvá možnosť sa štátu nepáči, lebo navrhnutý výmenný pomer medzi doterajšími a novými akciami 1:0,2009 hodnotí ako "neprijateľný".

V druhej nie je spokojný s navrhnutou cenou. Tú banka stanovila na 12,50 eura za akciu, čo by pri štátnom podiele predstavovalo sumu 1,77 milióna eur. V čase konsolidácie verejných financií chce štát viac.

"Z poznania trhovej praxe vyplýva, že majoritní akcionári ponúkajú minoritným akcionárom protiplnenia na dolnej hranici, tak zákonných kritérií, ako aj skutočnej trhovej ceny v očakávaní, že aspoň časť minoritných akcionárov ako obyčajne napadne určenie ceny na súde," odôvodnilo ministerstvo svoj postoj pred vládou.

Na základe vlastných vykonaných odhadov, ktoré "zohľadňujú doterajšiu výkonnosť a ziskovosť banky a perspektívy nástupníckej spoločnosti", pôdohospodári cenu za akciu odhadli niekde medzi 15 až 20 eurami. To by štátnej kase prilepšilo o čiastku 2,12 až 2,83 milióna eur.

Nech už odkupná cena bude akákoľvek, štát musí v súvislosti s odpredajom akcií banky rozbehnúť privatizáciu. Po dohode na cene návrh na odpredaj akcií ministerstvo predloží vláde, potom ho musia schváliť aj poslanci v parlamente.

Banka sa neobáva, že by nespokojnosť slovenských štátnych úradov s cenou aj potreba oficiálnej privatizácie proces jej zlučovania skomplikovali.

"Na prebiehajúci proces integrácie nebude mať uplatnenie práv minoritných akcionárov žiadny významný vplyv, ovplyvní to len konkrétne právne vzťahy minoritných akcionárov a spoločnosti," uviedla hovorkyňa UniCredit Bank Slovakia Zuzana Ďuďáková.

Minoritní akcionári sa môžu podľa Obchodného zákonníka v prípade nesúhlasu s ponúknutou cenou do roka od zlúčenia obrátiť na súd. Samotné zlúčenie bánk stopnúť nemôžu.

Štát chce z akcií UniCreditu vytĺcť viac peňazí

Zdroj: benko

Ilustračné foto na titulke - Vladimír Benko