Investície do novovznikajúcich softvérových startupov majú byť rozdelené medzi tie, ktoré budú vybrané spomedzi prihlásených do otvorenej výzvy. A to od stredy do 15. decembra tohto roku.
Ako prezradil spoluzakladateľ The Spot Ivan Debnár, druhá výzva bude nasledovať v roku 2015. „Z regiónu strednej a východnej Európy vzišlo v priebehu niekoľkých rokov viacero kvalitných startupov a podpora zo strany Európskej únie môže napomôcť budovaniu inovatívneho podnikania. Spojené sily a dodatočné finančné prostriedky umožnia inováciu naprieč celým regiónom,“ dodal I. Debnár, ktorý sa dostal so svojim akcelerátorom medzi ďalšie z Estónska, Českej republiky, Litvy a Maďarska.
Členmi CEED Techu sú StartupYard v Prahe, Digital Factory v Budapešti, The Spot v Bratislave (samotný akcelerátor sa volá The Spot Booster, pozn. TREND), Startup Wise Guys v Tallinne a Open Coffee Club vo Vilniuse. Títo členovia majú aktuálne v portfóliu takmer sto spoločností, v rámci ktorých spolupracujú s viac ako sto investormi a 450 mentormi z oblastí relevantných pre inkubované tímy.
Slovenské startupy, ktoré budú prijaté do jedného z piatich akcelerátorov, získajú počiatočný kapitál do výšky 30-tisíc eur a prejdú troj- až šesť-mesačným intenzívnym procesom akcelerácie. Počas celého programu sa budú stretávať a radiť s viac ako 450 expertmi z rôznych oblastí, odprezentujú svoje produkty na trhu a budú sa snažiť získať ďalšie investície.
Pre projekty s najväčším potenciálom bude možné získať príspevok až do výšky 250-tisíc eur. Granty pôjdu do firiem formou spoluinvestície zo strany akcelerátora a start-upy sa tak vzdajú v prospech neho časti podielu.
„V rámci konzorcia vítame predovšetkým projekty z oblastí big-data, cloudových služieb, analytiky, transakčných technológií, fintech, e-commerce, B2B technológií a bezpečnosti. Ako konzorcium vyberáme spolu 50 tímov, očakávame pestré portfólio žiadateľov,“ uzavrel I. Debnár s tým, že tímy sa môžu hlásiť z celého sveta, ale zakladať firmu budú musieť v niektorej z krajín zapojených v CEED Tech. Vo finále by mal v každom akcelerátore byť približne rovnaký počet tímov – osem až desať.