Pozícia Európskej komisie v konkurze Nováckych chemických závodov (NCHZ) je ohrozená. Ako sa TRENDU podarilo zistiť, pôvodný správca konkurznej podstaty nováckej chemičky Ján Súkeník poprel pohľadávku, ktorú komisia prihlásila do konkurzu. Agentúra Media Central, ktorá komunikuje v mene NCHZ na otázku TRENDU uviedla, že nedostala od bývalého správcu žiadne informácie, ktoré by k pohľadávke mohla zverejniť.

Za hranicou právomocí

Pohľadávka vznikla z pokuty 19,6 milióna eur, ktorou komisia firmu spolu s materskou spoločnosťou 1.garantovaná potrestala za účasť na cenovom karteli. Firma reagovala tým, že požiadala súd o ochranu a podala na seba návrh na konkurz.

Popretie pohľadávky komisie značí zo strany správcu nesúhlas s udelením pokuty. Siahol by tým blízko hranice svojich právomocí, v rámci ktorých má najmä posúdiť formálne znaky prihlásenia veriteľského nároku. O pokute pritom rozhodla komisia. Potvrdil ju aj súd prvej inštancie Európskych spoločenstiev, ktorý chemičke zamietol žiadosť o odloženie splatnosti pokuty. Argumentoval tým, že ani neskúmal konkrétne dôvody na odklad splatnosti, keďže firma nepreukázala naliehavosť potreby odložiť vykonateľnosť verdiktu komisie a naopak, vstúpila do konkurzu.

> Prečítajte si aj súvisiaci blog M. Jesného Nebezpečne strategický precedens.

Výmena správcov

V rámci konkurzu NCHZ popretie pohľadávky znamená, že Európska komisia nemá postavenie veriteľa, nemôže hlasovať ani figurovať vo veriteľských orgánoch, najmä vo veriteľskom výbore. Tam by sa vzhľadom na výšku svojej pohľadávky zrejme ako silný nezabezpečený veriteľ dostala.

Schôdza veriteľov NCHZ po prvý raz zasadla koncom roka. Zástupcovia veriteľov rozhodli o výmene správcu konkurznej podstaty. J. Súkeníka nahradila trenčianska kancelária komanditnej spoločnosti Slovenská správcovská a reštrukturalizačná. Tá je oficiálne vo funkcii iba niekoľko dní a iba sa začína oboznamovať s konkurzom.

Až po plnom vstupe do objemného konkurzného spisu bude môcť nový správca znovu posúdiť rozhodnutie predchodcu a prípadne prijať pohľadávku komisie do konkurzu.

Strategické šachy

Aj keď sa zástupcovia Európskej komisie na tému konkurzu zatiaľ nevyjadrovali, je pravdepodobné, že veriteľ sa bude brániť incidenčnou žalobou. Kým ale o jeho veriteľskom práve rozhodne súd, sú veľmi pravdepodobné zmeny v osude firmy.

Najvýznamnejšou je možnosť, že spoločnosť medzitým prevezme štát. Má na to právo na základe vlani schváleného zákona o opatreniach, týkajúcich sa strategických podnikov. Vláda si k vstupu do NCHZ, ktorý mal na vplyv zákona značný vplyv, otvorila cestu začiatkom decembra, keď NCHZ uznesením označila ako prvú firmu za strategický podnik. Znamená by to minimálne predkupné právo na firmu potom, ako ju konkurzný správca ponúkne na predaj.

Foto na titulke - Maňo Štrauch