Aktualizované 18.1.2011 o 9:18
Slovenský plynárenský priemysel (SPP) uzavrel podobne ako ďalšie európske energetické firmy dodatok ku kontraktu s ruským Gazpromom. Dominantný dodávateľ plynu na slovenskom trhu tak bude nakupovať surovinu z Ruska za podmienok, ktoré viac zohľadňujú aktuálny vývoj na trhu s plynom, informoval dnes SPP. V praxi by to malo znamenať zlacnenie, žiadne konkrétne údaje z dodatku zmluvy ale nie sú zverejnené.
Pološtátny SPP podpísal kontrakt na dve desaťročia s Gazpromom koncom roka 2008. O jeho podmienkach sa vyjednávalo ešte v časoch pred hospodárskou krízou. Po nástupe krízy sa znížil dopyt po energiách a prepad cien plynu na spotových trhoch znevýhodnil SPP s nákupným vzorcom oproti konkurencii. Možnosť nakúpiť lacnejší plyn urýchlila nástup nových dodávateľov v segmente domácností.
Podpis dodatku k zmluve s Gazpromom nemá vplyv na ceny plynu pre firmy, pretože tie sú postavené na trhových princípoch. Podľa SPP neprinesie ani úpravu cien komodity pre domácnosti. „Pretože nerieši, ale iba zmierňuje stratu, ktorú SPP dosahuje v tomto segmente vplyvom zle nastavenej regulácie,“ poznamenal hovorca SPP Ondrej Šebesta.
SPP už dlhšie obdobie naráža pri snahách o zvýšenie cien plynu na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Regulátor vo viacerých prípadoch podniku neuznal dôvody na zdražovanie, prípadne prikývol na miernejší cenový nárast, než požadovali plynári. Nákupná cena ruského plynu od Gazpromu sa odvíja od deväťmesačného priemeru cien ropy a kurzu eura voči doláru.
Plyn od SPP pre približne 1,4 milióna slovenských domácnosti zdražel naposledy od januára. Ceny stúpli v priemere o 5,5 percenta. Zdražovalo sa aj vlani, a to hneď dvakrát. V januári 2011 šli ceny plynu hore o približne 4,5 percenta, neskôr v lete sa zdvihli o necelých sedem percent.
Gazprom sa podľa agentúry Reuters ústretrovým krokom snaží udržať si podiel na európskom trhu, ktorý je pre neho lukratívny. Okrem SPP upravil ruský gigant zmluvu aj s francúzskou spoločnosťou GDF Suez, s nemeckým spoločným podnikom Wingas, talianskou spoločnosťou Sinergie Italiane a rakúskou EconGas. Ide o zmluvy uzavreté koncom vlaňajška a začiatkom tohto roka. Podľa Talianov je zlacnenie výrazné, konkrétni ale neboli.
Analytici tvrdia, že Gazprom zmenil základ výpočtu, pri ktorom sa ceny plynu odvíjajú od cien ropy. Výsledkom je vraj prechodné zlacnenie plynu maximálne o päť percent, ktoré má trvať do roku 2014.
Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch