Predstavenstvo Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) navrhlo, aby plynovod prepravujúci ruský plyn do Európy vedúci cez Slovensko prešiel do vlastníctva jeho dcérskej firmy Eustream. Informuje o tom dnešné vydanie denníka Sme. Štát plánuje transakciu preveriť, minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS) povedal, že zatiaľ sa prepravná rúra prevádzať nebude.
V súčasnosti plynovod vlastní SPP a Eustream si ho iba prenajíma. Dôvodom na takúto zmenu má byť požiadavka Európskej komisie (EK) na väčšie odčlenenie činností SPP, napríklad v oblasti tranzitu a predaja plynu. Keby však prepravná rúra prešla z materskej na dcérsku spoločnosť, podľa denníka by si štát nemusel nad ňou udržať takú kontrolu, akú má dnes. Eustream sa totiž môže spravovať inými pravidlami ako SPP.
O tom, či sa kontrola štátu udrží na súčasnej úrovni a nikto nebude môcť plynovod len tak predať, sa chce uistiť aj Fond národného majetku (FNM). "Musíme preskúmať dôsledky transakcie a zabezpečiť, aby sme na ten majetok mali dosah," povedala Sme šéfka fondu Anna Bubeníková.
Plynovodu vedúcemu cez Slovensko pritom stále viac konkurujú nové potrubia, ktoré obchádzajú Ukrajinu. Najnovšie je v prevádzke prvá vetva plynovodu Nord Stream. Tento fakt môže znížiť hodnotu SPP, pričom v minulosti prejavil záujem o kúpu podielov český Energeticko–priemyselný holding (EPH). Ten ovládajú finančné skupiny PPF českého podnikateľa Petra Kellnera a J&T. Eustream minulý rok zarobil na preprave plynu 188 miliónov eur.
"Spustenie plynovodu Nord Stream má negatívny dosah na hodnotu prepravcu plynu Eustream a tým aj na SPP, a to podľa ďalšieho vývoja v rozsahu 1,5 až 2 miliardy eur," povedal Sme spolumajiteľ EPH Daniel Křetínský. Vážny dosah na SPP by podľa neho mala aj realizácia plynovodu South Stream, ktorý sa plánuje spustiť postupne od roku 2016. "Ak by ho spustili dnes a bol by plne využitý, Eustream sa stane de facto nevyužívanou tranzitnou trasou," dodal D. Křetínský.
Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch