Slovenský plynárenský priemysel (SPP) chce od októbra zvýšiť ceny plynu pre domácnosti. O zámere upraviť cenník komodity dnes informovalo vedenie plynární ministra hospodárstva a výstavby Juraja Miškova (SaS). Zámer zdražiť domácnostiam plyn pre vyššie nákupné ceny komodity potvrdil aj hovorca SPP Ondrej Šebesta, rozsah možného zdraženia nespresnil.

S podaním návrhu na úpravu cien musí najskôr súhlasiť valné zhromaždenie SPP, kde má štát väčšinu. O žiadosti následne rozhoduje nezávislý Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

Minister Miškov návrhy plynárov vzal na vedomie. "Ministerstvo (...) k nim zaujme stanovisko až po dôkladnom posúdení," poznamenala Hlavatá. Následne budú obe strany pokračovať v rokovaniach v najbližších týždňoch, dodala.

Detaily prípadnej úpravy cien SPP neuviedol. "Kedy a ako sa ceny zemného plynu zmenia, je v kompetencii regulačného úradu," zdôraznil hovorca Šebesta.

Ceny plynu pre domácnosti sa naposledy menili po troch rokoch od januára, keď klesli v priemere približne o päť percent. Pre veľkých odberateľov SPP mení ceny priebežne.

Plynárne SPP nakupujú plyn na základe kontraktu z Ruska, cenu ovplyvňuje aj kurz eura voči doláru. Pre oslabenie jednotnej európskej meny bola v prvom polroku podľa Šebestu nákupná cena ruského plynu vyššia, ako sa predpokladalo pri nastavení regulovanej ceny na tento rok. "Pokiaľ by sa situácia vyvíjala tak ako doteraz, na konci tohto roka by strata v segmente domácností dosiahla výšku rádovo v desiatkach miliónov eur," tvrdil Šebesta.

S predložením žiadosti o úpravu cien na energetický regulačný úrad musí súhlasiť valné zhromaždenie SPP. V minulosti na to stačilo rozhodnutie predstavenstva, v ktorom majú väčšinu zahraniční akcionári plynární. Postup podávania cenových návrhov sprísnila bývalá vláda premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Tá vytvárala na dominantné energetické podniky tlak, aby nezvyšovali ceny energií.

Štát vlastní 51 percent akcií SPP. Zvyšný 49-percentný balík si delia zahraničné spoločnosti GDF Suez a E.ON Ruhrgas, ktoré majú manažérsku kontrolu v podniku.

Foto na titulke - Flickr.com