O výhodách zlatých sporiacich produktov sme sa porozprávali s Martinom Zolákom, obchodným riaditeľom spoločnosti EPO INVEST a.s., ktorá drží
100 % fyzického zlata svojich klientov v podobe bezpečne uložených zliatkov od rakúskej mincovne Münze Österreich.

Aké služby ponúka vaša spoločnosť ?

Najobľúbenejším produktom našich klientov je zlaté sporenie. Za každú platbu nakupujeme okamžite investičné zlato a zabezpečujeme jeho bezpečné uloženie v mene klienta, ktorý je vlastníkom svojho podielu na skladových zásobách. Sporiteľ tak nekumuluje svoje úspory v peniazoch, ale priamo v zlate, ktoré si môže v prípade potreby zobrať, alebo požiadať o spätný odkup.              

Prečo by bežný človek mal vlastniť zlato? Nie je to len rozmar bohatých?

To je dobrá otázka. Na Slovensku bohužiaľ stále prevláda názor že vlastníctvo zlata je len pre tých najbohatších. Samozrejme v prípade jednorazového nákupu napríklad 250 g tehličky potrebujete mať k dispozícii minimálne 11 300 eur a to je pre priemerne zarábajúceho Slováka vysoká suma. Pokiaľ však využijete náš moderný sporiaci produkt môžete nakupovať mesačne po 50 eur a k väčšiemu objemu sa dopracujete postupne. Hlavnou výhodou vlastníctva fyzického zlata je fakt, že držíte komoditu, ktorá chráni vaše úspory pred vplyvom inflácie a nemusíte sa obávať ekonomickej nestability či dokonca krízy. Navyše cena zlata na svetovom trhu dlhodobo stúpa. Len  v roku 2019 dosiahol nárast hodnoty v eurách viac ako 21%.          

Sporenie vo forme investičného zlata

M. Zolák Zdroj: EPO INVEST

Na internete je široká ponuka firiem obchodujúcich so zlatom. Ako si správne vybrať?  

V prvom rade treba zistiť či ide o ponuku reálne uskladneného zlata. Väčšina firiem ponúka len tzv. “papierové zlato.“ Weby často vyzerajú pekne a obchodníci majú profesionálny prístup, ale firma žiadne zlato reálne neskladuje. Peniaze klientov končia na účtoch a zlato sa nakupuje až vtedy, keď klient požiada o jeho vydanie. Tento systém je veľmi rizikový a klientovi neprináša žiadne výhody. Odporúčame vždy žiadať záver nezávislého auditu o stave zásob zlata danej spoločnosti. Audit by mal byť zverejnený na webovej stránke. Dôležité z hľadiska bezpečnosti je aj miesto uskladnenia zlata. Slovensko je určite najlepšou voľbou, pretože v prípade akéhokoľvek problému komunikujete v rodnom jazyku a vzťah medzi dodávateľom a klientom podlieha miestnej legislatíve. Je tiež oveľa jednoduchšie preveriť si subjekt na Slovensku, ako hľadať relevantné informácie o uskladnenom zlate v Nemecku, Švajčiarsku či Singapure.                             

Sporenie vo forme investičného zlata

Veľa expertov predpovedá zlatu zaujímavú budúcnosť, iní ho zase zatracujú. Aký je váš  názor na budúci vývoj ceny zlata?

Tvrdých odporcov zlata nie je v turbulentnom prostredí súčasnej svetovej ekonomiky veľa.  Zlato v posledných rokoch hromadia vysokým tempom centrálne banky. Nedávno sa zmenili pravidlá pre výpočet likvidity a solventnosti bánk tak, že zlato sa stalo bezrizikovým aktívom číslo jeden aj pre komerčné a investičné banky. Rozumná diskusia o investovaní či sporení v podobe zlata by mala viesť smerom k otázke aký produkt si zvoliť a koľko finančných prostriedkov alokovať. Na takú otázku vie poskytnúť odpoveď šikovný poradca prostredníctvom analýzy potrieb klienta. Vývoj ceny zlata na svetovom trhu sa s istotou predpovedať nedá rovnako ako vývoj cien iných komodít či akciových indexov. V priebehu roka 2019 však vzniklo veľa odborných analýz od uznávaných expertov, ktoré hovoria o vysokom rastovom potenciáli žltého kovu v nasledujúcich rokoch. Zlato je jednoznačne vynikajúcim prostriedkom ochrany majetku pred infláciou a politicko-ekonomickými vplyvmi. Táto vlastnosť ho priam predurčuje pre programy dlhodobého sporenia a zaistenia sa pre budúcnosť.