Súdny dvor má teraz posudzovať, či je medzinárodná zmluva o podpore a ochrane investícií medzi Slovenskou republikou a Holandskom v súlade s právom Európskej únie. Na základe tohto posudku by mal Najvyšší nemecký súd definitívne rozhodnúť o celom spore.

Médiá o posune informovalo ministerstvo financií, podľa ktorého sa kauza dostáva do úplne novej právnej roviny. Doslova hovorí o precedense, ktorý pravdepodobne zmení postavenie podobných medzinárodných zmlúv uzavretých medzi členskými štátmi EÚ a môže mať dopad na všetky podobné arbitrážne konania.

„Je to presne ten krok, ktorý sme očakávali, a ktorý môže znamenať absolútny zvrat v danom spore. My sa od začiatku domnievame, že rozhodnutie nižších súdov poškodzovalo záujmy našej krajiny a je v rozpore s európskym právom“, uviedol minister financií Peter Kažimír. Arbitráž sa tak podľa ministra posunula do roviny možného zrušenia arbitrážneho rozsudku. Slovenská republika podľa neho nemohla v tomto spore spraviť viac a verí v úspešné dotiahnutie tejto veci.

Konflikt medzinárodnej zmluvy s právom EÚ konštatovala aj Európska komisia, ktorá v súvislosti s tým začala vyšetrovania v piatich členských krajinách, ktoré sú účastníkmi podobných arbitrážnych konaní.

Holandská spoločnosť Achmea B. V. podala žalobu na Slovenskú republiku v októbri 2008 po tom, čo v roku 2007 vláda zakázala zisk súkromných zdravotných poisťovní. V decembri 2012 arbitrážny tribunál vydal rozsudok, v ktorom konštatoval porušenie medzinárodnej zmluvy Slovenskou republikou. Zástupcovia Slovenska následne podali na nemecký Vyšší krajinský súd vo Frankfurte nad Mohanom návrh na zrušenie tohto rozsudku, ktorý bol ale zamietnutý. Slovenská republika sa proti tomu odvolala na Najvyšší spolkový súd s tým, že medzinárodná zmluva medzi Slovenskom a Holandskom je po vstupe do EÚ neaplikovateľná.

Pre zákaz zisku súkromným zdravotným poisťovniam okrem Achmea B. V. neúspešne žiadali odškodnenie od Slovenskej republiky v medzinárodnej investičnej arbitráži aj rakúska spoločnosť EURAM bank AG, ktorá vlastila 51 percent niekdajšej zdravotnej poisťovne Apollo a holandská spoločnosť HICEE B.V. vlastniaca Dôveru.