Aktualizované 14.3. 2011 o 19:16 o vyjadrenie prokuratúry
Francúzska prokuratúra sa priklonila k teórii, že údajná priemyselná špionáž v automobilke Renault bola obyčajným podvodom. Uviedol to dnes parížsky prokurátor Jean-Claude Marin. Automobilka sa potom ospravedlnila trom svojim manažérom prepusteným pre údajnú špionáž, proti ktorým prokuratúra nenašla žiadne dôkazy. Informovali o tom agentúra Reuters a internetový portál BBC.
Podľa agentúry AP prokuratúra tiež uviedla, že bol zatknutý jeden z bezpečnostných pracovníkov automobilky a obvinili ho, že si tvrdenie o špionáži vymyslel. Automobilka už začiatkom mesiaca pripustila, že v údajnom prípade priemyselnej špionáže sa možno stala len obeťou manipulácie a podvodu. Francúzska ministerka hospodárstva a financií Christine Lagardeová vtedy vyhlásila, že ak sa obvinenie zo špionáže nepotvrdí, bude z toho Renault musieť vyvodiť vážne dôsledky.
Podľa Marina vyšetrovanie preukázalo, že prepustení manažéri nemali žiadne bankové účty vo Švajčiarsku a Lichtenštajnsku. Existencia týchto účtov bola pritom kľúčovou súčasťou obvinenia. Renault dnes oznámil, že manažéri boli obvinení neprávom. Generálny riaditeľ automobilky Carlos Ghosn vyhlásil, že sa s týmito manažérmi čo najskôr stretne a celú záležitosť napraví. Manažéri svoju vinu po celý čas popierali.
Prípad ohrozil vzťahy medzi Francúzskom a Čínou, pretože sa objavili správy, že Renault zo špionáže podozrieva čínsku konkurenciu, a že francúzska tajná služba túto možnosť vyšetruje. Francúzska vláda však spojitosť s Čínou bagatelizovala a zdôraznila, že žiadnu cudziu krajinu zo špionáže neobviňuje. Čína akékoľvek spojenie s prípadom poprela.
Ilustračné foto na titulke - Flickr.com