Pracuje pre túto slovenskú fabriku na televízory prakticky od jej vzniku pod hlavičkou Sony v roku 1996. A nezažil nič iné, iba rast produkcie. „Pre nás je toto najťažší rok,“ sťažuje sa na objednávky televízorov riaditeľ administratívnej a kontroligovej divízie Foxconn Slovakia Marek Blaha. Jeho začiatkom musela spoločnosť štvrtinu osadenstva prepustiť. Sony, bývalý majiteľ nitrianskeho podniku, si totiž objednala na tento rok o vyše tretiny menej televízorov ako v roku 2011. Dobrou správou je, že Sony sa má budúci rok do Nitry vrátiť. Ale nie ako vlastník fabriky. Reč je len o objednaných množstvách. Táto slovenská fabrika má vyrábať všetku televíznu produkciu japonskej značky pre Európu.

Zhadzovanie záťaží

V najlepšom roku 2008 sa zamestnanosť, ešte pod hlavičkou Sony, blížila k štyrom tisíckam. Odvtedy klesá. Spolu s počtami vyrobených televízorov. V roku 2010 ich bolo 2,6 milióna. Minulý rok už o pol milióna menej. A to sa ešte začiatkom roka 2011 plánovalo v Nitre rozširovanie a priberanie nových ľudí. Aspoň tak sa tvárili firemné predpovede. Tie podľa informácií TRENDU vypracovávajú pre taiwanský Foxconn v centrále japonskej Sony. Ale v polovici roka už bolo všetko inak. Výroba sa zoštíhlila, škrtli sa agentúrni zamestnanci a fabrika prešla, po prvýkrát od spustenia v roku 2008, na jednu zmenu.

Pred rokom pracovalo v nitrianskom Foxconne, aj s agentúrnymi zamestnancami, v priemere 2 100 ľudí. Teraz je to ledva 1 300. Hromadné prepúšťanie začiatkom roka „odľahčilo“ podnik o približne 470 ľudí. „Stále sme to zoštíhľovanie odďaľovali. Ale keď sme videli prvé objednávky na tento rok, už sa nedalo čakať,“ hovorí M. Blaha. Logika pri prepúšťaní bola postavená na viacerých premenných. Hodnotili sa skúsenosti, dochádzka, pracovná disciplína. Ale bralo sa do úvahy, aj ak bol niekto jediný živiteľ rodiny s deťmi či keď vo firme robili obaja manželia. Foxconn ponúkol ľuďom možnosť náhradného zamestnania. Do fabriky prišli náborári z troch firiem z okolia. Hovorkyňa spoločnosti Helena Windisch tvrdí, že kto chcel, bez roboty nezostal.

M. Blaha dodáva, že prepúšťať mali pôvodne väčší počet, no nakoniec našli pre približne stovku ľudí nové uplatnenie. „Zobrali sme pod svoju strechu kompletizáciu plastových dielcov, ako aj prípravu inštruktážnych balíčkov – manuálov k televízorom. Tie predtým robili subdodávatelia,“ vysvetľuje. Aj vďaka týmto opatreniam dokáže byť firma podľa neho aj tento rok v čiernych číslach.

Zo striebornej bronzová

Tento rok by mala fabrika vyrobiť 1,3 milióna televízorov. To znamená, že sa z giganta stal ich najmenší producent na Slovensku. Predbehol ho aj doteraz posledný hráč Universal Media Corporation /Slovakia/ s tohtoročným plánom 1,7 milióna televízorov. Pomyselnú prvú priečku si už roky drží galantský Samsung Electronics Slovakia s približne šiestimi miliónmi.

M. Blaha hovorí, že pokles nie je v tom, že by sa nedarilo iba Sony. Vezú sa v tom všetci výrobcovia televízorov. V každom prípade japonská spoločnosť stratila za posledné tri roky zo svojho podielu na európskom trhu najviac. Konkurenčnému Samsungu podiel rástol. Aj keď v absolútnych číslach sa takmer nepohol. M. Blaha je presvedčený, že k poklesu vyrobených kusov v Nitre by došlo aj v tom prípade, že by Sony fabriku taiwanskému Hon Hai Precision Industry (známemu pod obchodnou značkou Foxconn) nepredala. Táto firma je najväčší kontraktový výrobca elektroniky na svete. S armádou 1,2 milióna zamestnancov vyrába aj pre značky ako Apple, Samsung, Toshiba či Dell.

Sony sa vracia do Nitry

Japonská technologická ikona sa fabriky zbavila v máji 2010. O rok neskôr predala aj svoj starší závod v Barcelone. V Nitre sa robili najmä drahšie, prémiové rady televízorov. Tie s menšími uhlopriečkami pre túto značku produkoval aj brniansky Wistron InfoComm.

Budúci rok bude podľa M. Blahu nitriansky Foxconn jediná európska fabrika produkujúca televízory Sony. Znamená to, že Japonci už nerátajú so svojím bývalým závodom v Barcelone, ktorý momentálne vlastnia španielske spoločnosti Ficosa International a Comsa Emte, a ani s brnianskym Wistronom. Preto by sa mala Nitra vrátiť s produkciou nad dva milióny kusov. Na zamestnanosti sa by sa mal nárast objednávok prejaviť tým, že by sa opäť začali naberať agentúrni pracovníci. Fabriku Sony predala v roku 2010 Foxconnu s podmienkou, že dva roky bude vyrábať exkluzívne jej televízory. Japonci sa pri predaji zaviazali, že ich budú z Nitry brať istý počet. „Ale nešlo o absolútne čísla. Iba o percento z celkového objemu vyrobených televízorov Sony v Európe,“ vysvetľuje M. Blaha. Takže Japonci poklesom objednávok zmluvu neporušili.

Ako sa darilo Foxconnu Slovakia

Sony sa vracia do Nitry

* Tieto údaje sú ešte pod hlavičkou Sony a sú za hospodársky rok končiaci sa 31. marca nasledujúceho roka, ** Rok 2010 je skrátený kvôli prechodu zúčtovacieho obdobia z finančného na kalendárny rok
PRAMEŇ: TREND Analyses

Noha medzi dverami

To, že sa bude vyrábať pre Sony iba v Nitre, má svoje ekonomické dôvody. Podľa M. Blahu dokázali Slováci vždy produkovať s veľmi nízkymi nákladmi a pritom kvalitne. Fakt, že sa v krajine už 15 rokov robili televízory Sony, je podľa neho dôkaz profesionality. Navyše, odkedy má fabriku pod palcom Foxconn, výrobné náklady slušne klesli. „Nemáme mnoho imidžových vecí, ktoré značka ako Sony vždy mala. Sme teraz čisto výrobná firma,“ tvrdí.

Sony si nechala v nitrianskej fabrike „nohu medzi dverami“. Podržala si desaťpercentný podiel. Vďaka nemu do firmy stále dobre vidí. „Dá sa povedať, že nám pozerajú do karát, pokiaľ ide o náklady či cenotvorbu,“ priznáva M. Blaha. Pre Foxconn je Nitra strategický podnik v Európe. Úvahy o presune či zrušení tamojšej výroby vraj nikdy neboli. Napriek tomu, že priestor a výrobná kapacita sa využíva sotva na polovicu.

Predajom závodov pritom Sony ťažila z konkurencie medzi výrobcami televízorov. Dovolilo jej to vyjednávať ceny a zadávať podľa nich objemy. Ale keď sa jej predaj v Európe prepadol o viac ako polovicu, je logické, že chce ťažiť úspory z rozsahu a sústrediť všetky objednávky v Nitre. Skrátka príde brniansky Wistron. Iba nedávno modernizoval výrobu a teraz to vyzerá tak, že mu budú linky stáť. TREND sa pokúsil s jeho riaditeľom Jamesom Tsaiom spojiť, ale neúspešne. Aj kupci barcelonského závodu Ficosa International a Comsa Emte budú musieť nájsť pre výrobné haly iné využitie.

Pohyb na trhu s LCD televízormi
(%, 2011)

Sony sa vracia do Nitry

Pozn.: Počítané z počtu predaných kusov, vybrané štáty
PRAMEŇ: GfK

Výpredaj

„Verím, že budúci rok nebude Sony náš jediný zákazník,“ odhaľuje M. Blaha zámery nájsť si ďalšie značky, pre ktoré by mohla nitrianska pobočka vyrábať. Foxconn intenzívne hľadá ďalšieho klienta, aby využil obrovskú kapacitu závodu. Fabrika, ktorá bola stavaná na trojzmennú prevádzku s 32 linkami, dnes ide na jednu zmenu. Pracuje iba 22 liniek. Počty liniek sa závodu menia, dve už predali do sesterských fabrík Foxconnu v Mexiku a Číne. Sú slovenské, navrhovali ich nitrianski inžinieri a vyrobila ich oravská firma MTS Krivá.

M. Blaha spomína, že sa v Nitre práve spúšťa výroba prvého televízora, ktorý pre Sony celý vyvíjal Foxconn. „Je to veľká vec. Znamená to, že firma vie potenciálnym zákazníkom ponúknuť nielen výrobu, ale aj dizajn a vývoj,“ dodáva. Zatiaľ sa však v Nitre sústreďujú iba na výrobu a hľadanie ďalších značiek, pre ktoré by mohli produkovať. M. Blaha nechcel byť konkrétny, koľko ponúk na výrobu televízorov či iných komponentov už v Nitre spracovali. Boli určené ďalším strategickým partnerom – iné väčšie a menšie televízne značky –, ktoré by si na Slovensku mohli nechať vyrábať. Popritom slovenský manažment hľadal prácu pre svoje stroje a ľudí aj v okolí. „Vyrábame dosky plošných spojov pre slovenskú firmu Microstep. Aj keď v menšom, pomáha nám to udržať pracovné miesta a zlepšiť výnosy,“ hovorí tento manažér o novom projekte, ktorý beží od tohto roku. Dosky plošných spojov nekončia v televízoroch, ale inej elektronike.

Od tejto jesene presúva Sony z Česka do Nitry servis na notebooky Vaio. Ešte v bývalom závode v Trnave udržiavala do roku 2009 servis pre herné konzoly Sony PlayStation, ako aj výrobu TV tunerov. Teraz sa servis do slovenskej fabriky vracia, ale pôjde najmä o skladovanie a distribúciu náhradných dielcov pre LCD televízory a notebooky na európskom trhu.

Realitný maklér

Finančnej kondícii Foxconnu pomôžu aj iné aktivity. Napríklad prenájom. Sony si nechala priestory svojej bývalej fabriky v Trnave, kde robila televízory od roku 1996. Po postavení nitrianskeho závodu v roku 2008, o ktorom v tom čase prezident Sony pre Európu Fujio Nishida povedal, že je najväčší a najmodernejší televízny závod Sony na svete, nastalo veľké sťahovanie. Spolu s personálom. Trnavské priestory sa dlho nevyužívali. No Sony si ich chcela nechať, uvažovala o prenájmoch. Teraz, ako bolo cítiť útlm vo výrobe, boli rokovania nového majiteľa Foxconnu o prenájme intenzívnejšie. „Niekedy mám pocit, že som realitný maklér,“ hovorí M. Blaha. Dvoch nájomcov už dotiahol. Na spadnutie je aj tretí, z oblasti automotive. Od minulého roka sídli v trnavských halách automotive dodávateľ Magna Slovteca, ktorý tam robí kašírovanie – poťahuje kožou a látkou rôzne časti interiérov áut. Podľa riaditeľa Róberta Pomajba tam pracuje okolo tristo ľudí, do dvoch rokov by sa mala výroba rozšíriť a zamestnanosť zvýšiť na poltisícku. Ďalší nájomca je logistická firma Papo, ktorá priestory využíva ako sklady.

Dvaja to zvládli
Odpílení dodávatelia

Pokles objednávok a výroby v nitrianskom Foxconne sa dotkol aj dodávateľov. So Sony do nitrianskeho priemyselného parku prišli štyri japonské firmy. Všetky sa tešili z obrovských výrobných plánov, ktoré tu táto spoločnosť mala.

Daidong Slovakia robil plastové časti televízorov, v marci prepustil posledných 60 ľudí. Ešte v roku 2008, keď výrobu otvorili, chceli zamestnávať minimálne stovku. Od apríla je hala (spolu s technológiami stála takmer 12 miliónov eur) v nitrianskom priemyselnom parku prázdna. Plastové výlisky robila aj Dia Moulding Slovakia, dcéra Mitsubishi Plastic. Skončila takisto na jar, informácie o počte prepustených nezverejnila. No dá sa predpokladať, že išlo o podobný počet ako pri Daidongu.

Pokles produkcie vydržali podľa riaditeľa administratívnej a kontroligovej divízie Foxconn Slovakia Mareka Blahu iba dvaja producenti. Plastikári Ryoka Global Europe a Meiki Slovakia. Budú mať budúci rok, keď sa výroba v Nitre zvýši, o to viac práce.

Foto - Vlado Benko