Aktualizované 3.5.2011 o 14:48 o ďalšie podrobnosti
Kríza okolo úniku osobných údajov z herných systémov japonskej spoločnosti Sony sa prehlbuje. Firma v noci na dnešok odhalila ďalší masívny útok hackerov, ktorý sa odohral tiež v polovici apríla a zasiahol služby Sony Online Entertainment (SOE). Ohrozené sú dáta 24,6 milióna ľudí, okrem iných z Rakúska, Nemecka, Španielska a Holandska. O Slovensku ani Česku sa správa nezmieňuje.
„Upozorňujeme, že osobné informácie, ktoré nám boli odovzdané v súvislosti so založením účtu na SOE, mohli byť odcudzené pri kybernetickom útoku,“ píše sa vo vyhlásení, ktoré firma umiestnila na svoj web. Medzi informáciami, ktorých sa mohli zmocniť hackeri, sú mená, adresy, bydliská, e-maily, ale aj dátumy narodenia, telefónne čísla, prihlasovacie údaje a heslá.
Nový zistený útok sa odohral 16. a 17. apríla, firma ho však odhalila len v pondelok, keď vyšetrovala okolnosti pôvodného útoku hackerov na sieť PlayStation Network. Ten sa odohral 17. až 19. apríla a hackeri sa pri ňom mohli dostať až k 77 miliónom účtom. Celkovo sú teda ohrozené osobné údaje viac než 100 miliónov ľudí z celého sveta.
Analytici v súvislosti s novým oznámením o útoku hackerov a prípadným odcudzením osobných dát poukazujú na to, že pod riaditeľom Sony Howardom Stringerom sa zrejme začne kývať stolička. Už pri prvom útoku hackerov sa totiž ukázalo, že firma o probléme informovala nevhodne a s oneskorením, čo mnohých klientov pobúrilo. Sony vedela o kybernetickom útoku o týždeň skôr, než ho fakticky oznámila. Časť klientov sa cíti byť poškodená, pretože nemohli na únik dát reagovať.
„Spôsob, akým sa Sony k záležitosti postavila, ukazuje, že nie je schopná zvládať krízové situácie,“ poznamenal hlavný manažér finančnej spoločnosti Beyond Asset Management Michael On. „Po problémoch s hackermi a neschopnosti firmy uvádzať na trh konkurencieschopné výrobky by mal súčasný riaditeľ odstúpiť,“ dodal.
Sony prišla na nový útok hackerov len deň po tom, čo v Tokiu usporiadala tlačovú konferenciu, na ktorej sa užívateľom ospravedlnila a sľúbila posilniť zabezpečenie svojich počítačových systémov. Firma spresnila, že pri novom zistenom útoku mohli byť ukradnuté záznamy zo zhruba 10 700 debetných kariet užívateľov z niekoľkých európskych krajín, rovnako ako čísla 12 700 kreditných a debetných kariet užívateľov mimo USA.
Sony Online Entertainment je súčasťou koncernu Sony. Firma sídli v San Diegu v Kalifornii a vyvíja hry, ktoré môže hrať zo vzdialených počítačov viacero hráčov súčasne. Záujemcovia si hry sťahujú priamo z firemných serverov a potom si ich inštalujú na svoje počítače. Firma službu zatiaľ odstavila. Kedy ju sprevádzkuje, neuviedla.
Incident firmu prinútil odstaviť aj tie hry, ktoré cez SOE poskytuje pre Facebook. Sony len umiestnila na Facebook správu, že v priebehu noci musela hry odpojiť.
Ilustračné foto na titulke - Flickr.com