Stratégiou energetickej skupiny ČEZ je zmeniť svoje pôsobenie na Slovensku čisto na poskytovateľa energetických služieb. Svoju časť zameranú na predaj energií sa preto rozhodla predať slovenským štátnym energetikom zo Slovenského plynárenského priemyslu. Transakciu už odobril slovenský protimonopolný úrad, pričom podľa zdrojov českého denníka E15 by mala mať hodnotu v jednotkách miliónov eur.

„Predaj energií zákazníkom sme už niekoľko rokov na Slovensku nerozvíjali. Portfólio domácností sme predali už v roku 2017 a teraz je na rade zvyšok. Ide o niekoľko tisíc firemných klientov,“ uviedol hovorca ČEZ Roman Gazdík. „Zo Slovenska neodchádzame, práve naopak. ČEZ na sklonku roka so slovenským SPP založil dcérsku spoločnosť ESCO Slovensko,“ dodáva.

Fotovoltické panely na streche závodu Muller Textiles Slovakia
Neprehliadnite

Slovenské elektrárne ponúkajú firmám fotovoltiku na lízing. Prvú dodali humenskej textilke

V oblasti predaja elektriny a plynu koncovým zákazníkom dodávala spoločnosť ČEZ Slovensko elektrinu a zemný plyn podnikom z automobilového, cementárskeho a strojárskeho priemyslu, obchodným reťazcom, ale aj malým a stredným podnikom. V roku 2019 dodala priemyselným odberateľom 1 219 gigawatthodín (GWh) elektriny a 2 443 GWh zemného plynu.

Fotovoltika aj bez peňazí

Zmena stratégie energetickej skupiny ČEZ na slovenskom trhu spočíva v opustení predaja komodít koncovému zákazníkovi a zameranie sa výhradne na poskytovanie energetických služieb. Prostredníctvom dcérskej spoločnosti ESCO Slovensko bude ponúkať napríklad projekty energetických úspor v budovách formou EPC, pri ktorých majitelia budov nemusia do investícií vkladať vlastné prostriedky a splácanie prebieha priamo z usporených peňazí.

„Európa mieri k uhlíkovej neutralite. To znamená nielen veľkú výzvu, ale aj príležitosť, pretože o klimaticky šetrné technológie bude záujem na celom svete,“ hovorí generálny riaditeľ ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Prvou firmou, ktorej Slvoenské elektrárne pomohli prefinancovať lokálny zdroj elektriny, je textilný závod Muller Textiles Slovakia neďaleko Humenného.
Zdroj: Fuergy
Prvou firmou, ktorej Slvoenské elektrárne pomohli prefinancovať lokálny zdroj elektriny, je textilný závod Muller Textiles Slovakia neďaleko Humenného.

Skupina sa zameria aj na inštalácie strešných fotovoltických elektrární a kogeneračných jednotiek. Službu možno prirovnať k leasingu automobilu s tým rozdielom, že zákazník si prenajíma fotovoltický systém. Poskytovateľ energetickej služby pritom zväčša prevezme okrem finančnej aj projektovú, stavebnú a prevádzkovú záťaž. Zákazník tak platí iba mesačný poplatok nastavený tak, aby bol rovnaký alebo menší, ako bola hodnota dodanej elektriny zo siete. Inštaláciou fotovoltického zdroja môže dosiahnuť úsporu nákladov na elektrickú energiu vo výške päť až desať percent.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa