V stredu bude vláda rokovať o balíku opatrení v objeme až desať miliárd eur pre firmy a rodiny, ktoré sa kvôli epidémii dostali do problémov. Rím tiež žiada od Bruselu uvoľnenie rozpočtových pravidiel. Podľa zdrojov agentúry Reuters chce vláda zvýšiť dlh verejných financií z 2,2 na 2,9 percenta hrubého domáceho produktu (HDP).
Reštaurácie a bary obmedzujú počet ľudí, ktorí môžu vstúpiť. Zákazníci sa napríklad ani nemôžu hromadiť pri bare, poznamenala agentúra ANSA. Stoly musia byť zostavené tak, aby mali medzi sebou vzdialenosť aspoň jeden meter.
„Z 250 miest sme prešli na 100,“ uvádza na sociálnych sieťach reštaurácie Beef Bazzar v rímskej štvrti Prati. „Pokúsime sa pracovať na dve smeny, všetko pri obsluhe dezinfikujeme,“ informuje podnik o novo zavedených opatreniach.
Niektorí malí živnostníci sa rozhodli načas zavrieť dvere svojich obchodov a podnikov, prípadne svoje služby ponúkajú po dohodnutí schôdzky či na odporúčanie.
Značná časť sociálneho života sa teraz presúva do virtuálneho sveta. Vedľa maloobchodných reťazcov, ako je Coop, Carrefour alebo Essalunga, začínajú svoje služby prostredníctvom internetu ponúkať aj drobní živnostníci. Na internet sa presunul napríklad aj trh so starožitnosťami, ktorý sa mal konať 22. marca v Ríme.
V obchodných zmluvách sa začína objavovať doložka venovaná koronavírusu, pomocou ktorej sa jedna zo strán chce poistiť proti ekonomickému vplyvu nákazy, poznamenáva denník La Repubblica.
Situáciu, keď jedna zo strán nedokáže vplyvom nejakej mimoriadnej udalosti plniť svoje záväzky, obvykle rieši doložka vyššej moci, pripomína Marco Torsello z univerzity vo Verone. Teraz ale podľa neho niektorí podnikatelia žiadajú, aby sa v zmluve myslelo aj na dopady infekcie.
Denník La Repubblica si tiež všíma, že niektoré sektory na šírení koronavírusu zarábajú. Ako príklad uvádza maloobchodné reťazce a predajcov videohier. Taliansko je v súčasnej dobe najviac zasiahnuté koronavírusom, čo sa nových prípadov týka. Nakazených už bolo viac ako 9-tisíc ľudí, viac ako 460 podľahlo.