Smurfit Kappa je okrem zamestnancov a mesta terčom kritiky a hrozieb aj zo strany ministerstva hospodárstva a minoritných akcionárov. Tí v slovenskej dcére vlastnia zhruba jeden a pol percenta akcií. Vo fabrike im padajú finančné hodnoty ich podielov.

Ministerstvo žiada od koncernu, aby aj s úrokmi štátu vrátil vyčerpané daňové úľavy 74-tisíc eur. Posiela daňovú kontrolu, ktorú bude zaujímať účtovníctvo. Práve účtovníctvo sa malým akcionárom nepáči natoľko, že chystajú žalobu. Zarážajúce podľa nich je, že koncern zatvára slovenskú fabriku napriek jej nedávnym ziskom. Za minulý a predminulý rok zarobila dohromady skoro 16 miliónov eur. A dlhodobo bola schopná tvoriť vysokú voľnú hotovosť, ktorá sa prevádzala na materskú skupinu. Minoritní akcionári tvrdia, že ešte aj v prvom polroku tohto roku slovenská firma poskytla skupine hotovosť, no v podstate pôžičku prevyšujúcu deväť miliónov eur.

Koncern k záveru prvého polroku precenil majetok štúrovskej firmy na hodnotu blížiacu sa k nule. Potom dcéra vykázala polročnú účtovnú stratu 38 miliónov eur. Minoritní akcionári považujú ohlásené zatvorenie výroby, ako aj účtovné znehodnotenie majetku firmy, ktorá bola doteraz dlhodobo zisková, za vnútrofiremný kanibalizmus. Ktorý by mali preveriť vyšetrovatelia. „Pripravujeme žalobu proti rozhodnutiu o ukončení výroby flutingu,“ informuje Adrián Vološin, jeden z minoritných vlastníkov. Tí dali koncernu ponuku, že ak už ohodnocuje majetok štúrovskej dcéry na nulu, nech im ho predá za symbolickú, len o niečo vyššiu cenu. So sťažnosťou na firmu sa obrátili aj na Národnú banku Slovenska. Za to, že pri spájaní Smurfitu a Kappy nešlo o fúziu, ale o prevzatie a koncern mal vyhlásiť povinnú ponuku na prevzatie akcií menších vlastníkov. No neurobil to.

Foto - Flickr.com