Fakt, že írsko-holandská papierenská skupina na jar zavrie svoju štúrovskú celulózku neznamená len straty vyše troch stoviek pracovných miest v tejto fabrike. Neistota zavládla aj v ďalších priemyselných podnikoch, ktoré sídlia blízko nej a odoberajú do svojich výrob teplo z jej podnikovej teplárne. Za dosť výhodné ceny, lebo celulózka na jeho výrobu využíva svoje drevné odpady. Susediace podniky vedia, že o toto lacnejšie teplo prichádzajú.
Vážnosť situácie potvrdzuje aj primátor Štúrova Ján Oravec. „Manažéri susediacich podnikov ku mne chodia a situáciu sa snažíme riešiť. Veď výroby naviazané na energetiku celulózky zamestnávajú pol tisícku ľudí,“ hovorí. Upresňuje, že zmluvy na dodávku tepla medzi Smurfitom Kappa a inými štúrovskými podnikmi majú jednoročnú výpovednú lehotu. Teda na nájdenie plánu s alternatívnymi dodávkami tepla má mesto i firmy ešte rok. Primátor upozorňuje, že je otázne za aké ceny tie posledné dodavky tepla Smurfit Kappa vlastne zabezpečí. „Ak začne odstavovať výrobu celulózy, bude mať málo drevných odpadov a náhradné nákupy paliva môžu ceny tepla zvýšiť,“ hovorí.
Mesto začína hľadať do areálu celulózky nových investorov, čo tam rozbehnú priemyselnú výrobu a zachovajú prevádzku teplárne. Primátor sa kontaktoval s vládnou investičnou agentúrou SARIO, aby získal kontakty na možných investorov. Záujemcov o areál bude hľadať aj koncern. Deklaruje, že ak nájde, predá aj svoju licenciu na výrobu energií.
Zabezpečením cenovo výhodných energií musia riešiť aj ohrozené firmy. Vrátane dánskeho Icopalu, ktorý v Štúrove so stovkou zamestnancov vyrába asfaltové hydroizolačné a strešné materiály. Generálny riaditeľ tejto štúrovskej firmy Rudolf Slezák hovorí, že to pravdepodobne budú musieť riešiť investíciami do zabezpečenia energií. „Definitívny postup skupiny povieme, keď bude jasné koľko nás bude zachovanie výroby vlastne stáť,“ hovorí. Otázku TRENDU či sa môže stať, že ak bude výroba vlastných energií pre Icopal pridrahá, svoju štúrovskú fabriku zavrie, považuje R. Slezák za predčasnú.
Okrem Icopalu je na teplo z celulózky naviazaný aj výrobca folií Monarflex či producent papierenských strojov Strojpap.
Z mesta zrejme odchádza rakúsky spracovateľ odpadov Brantner. I keď dôvod nie je teplo. Ďalej pre neho nemá význam, aby tam prevádzkoval dcérsku firmu KB Paper, ktorá spracovávala hlavne odpady z celulózky, hovorí jej konateľ Ladislav Procházka.
Foto na titulke - Pavel Danko