Olej zbiera na 88 pumpách v siedmich desiatkach slovenských miest a obcí. Následne sa recykluje a vyrába sa z neho biozložka do motorovej nafty.
Domácnosti na rozdiel od reštaurácií a jedální, ktoré separujú použitý olej zo zákona, doteraz nemali veľa možností ako sa zmysluplne zbaviť použitého jedlého oleja. Slovnaft prišiel s iniciatívou jeho zberu v roku 2011, keď spustil najskôr pilotný projekt a postupne pridával čerpačky, na ktorých použitú surovinu odoberal.
Nebolo ich však veľa, najnovšie aktivitu rozširuje na viac ako tretinu čerpačiek. Po akvizícii štyroch desiatok púmp Agip, ktoré momentálne prechádzajú rebrandingom, ich na Slovensku kontroluje spolu vyše 250.
Na zber je vhodný akýkoľvek rastlinný kuchynský olej. Po vyprážaní z fritéz, ale tiež olej z nálevu potravín – rýb, zeleniny či syra. Mal by byť čistý, zbavený prípadných zvyškov potravín a vody. Slovnaft odporúča zliať ho cez sitko do čistej a suchej PET fľaše alebo originálneho obalu a odovzdať obsluhe na čerpačke. Použité živočíšne tuky nie sú na ďalšie spracovanie vhodné, pretože pri chladnutí tuhnú.
Pri spustení pilotného ekologického projektu pred štyrmi rokmi spolupracoval Slovnaft so spoločnosťou Rest Oil. Zozbieraný a dočistený kuchynský olej spracúva leopoldovská firma Meroco, v ktorej má rafinéria podiel. Fabrika v susedstve Hlohovca vyrába z oleja biozložku, ktorú následne bratislavská rafinéria primiešava do nafty.
„Využívanie kuchynského oleja pri výrobe paliva je dobrým príkladom hľadania nových zdrojov pre výrobu pokročilých biopalív, pretože budúcnosť patrí biopalivám z odpadov,“ poznamenáva riaditeľ Meroca Dušan Haruštiak. Slovnaft doteraz vyzbieral od zákazníkov viac ako šesť ton použitého kuchynského oleja. Z jedného litra sa vyrobí 0,9 litra biopalivovej zložky.
Použitý kuchynský olej z domácnosti nemal podľa Slovnaftu na Slovensku dlhé roky praktické využitie. Napríklad v Rakúsku sa ho sacími vozidlami alebo zberom do vlastných kontajnerov či sudov denne zozbiera niekoľko ton na opätovné využitie. Pod Tatrami sa zvyčajne vylieval z panvice rovno do výlevky. Zanášal kanalizáciu a na olejové vrstvy sa lepili zvyšky potravín, ktorých zápach láka hlodavce. Olej okrem toho tiež znečisťuje vodu.