V priemysle hral prím projekt automatizácie robotických pracovísk v novej veľkokapacitnej zvarovni Volkswagenu, ktorú nemecká automobilka stavia v bratislavskom závode. Ďalším veľkým projektom bola modernizácia riadiaceho systému pre
Modernizácia paroplynu, vlastneného investičnou skupinou Penta, mala hodnotu desať miliónov eur. Ďalší veľký projekt, za deväť miliónov, bola pre slovenský Siemens dodávka prístrojových transformátorov prúdu do nového regeneračného kotla ružomberskej papierne Mondi SCP.
Eseročke Siemens pribudlo v uplynulom obchodnom roku vyše 340 zamestnancov. Prírastok stavu však nesúvisel s novým biznisom, ale najmä s rozšírením softvérového vývoja vo firme. Tá prebrala časť vývojárov divízie Corporate Technology inej tuzemskej firmy koncernu - bývalého Siemens Program and System Engineering, ktorej biznis pred dvoma rokmi prebral francúzsky Atos. (oprava 3.12.2013)
Tristo softvérových vývojárov rieši podľa V. Slezáka najmä produkciu softvérov pre ultrazvukové medicínske prístroje Siemensu a z menšej časti softvér pre priemyselné a energetické riadiace systémy. „Aj s nimi pracuje teraz 42 percent z 1 063 zamestnancov firmy v softvérovom vývoji a inžinierskych činnostiach,“ sumarizuje šéf slovenského Siemensu.
Pracujú okrem vývoja priemyselného softvéru aj v kompetenčných centrách v automatizácii železničnej dopravy, energetických technológií smart grid a verejného osvetlenia. „Ich prácu nevidieť v tržbách tunajšej firmy, keďže ide o vnútorné dodávky pre koncern, no ide o činnosti, ktoré výrazne zvyšujú hodnotu pridanú na Slovensku ,“ vysvetľuje V. Slezák.
Okrem toho pracuje v Bratislave vyše poldruha stovky ľudí v koncernovom centre zdieľaných služieb v účtovníctve, treasury a evidencii firemnej cestovnej dokumentácie.
Najmä činnosť inžinierskeho centra železničnej automatizácie v Žiline sa Siemens chystá rozširovať. Kým zatiaľ pracuje poldruha stovky inžinierov na projektoch najmä pre okolitý región a Nemecko, v budúcnosti by ich malo byť 450 až
Rásť by malo aj bratislavské kompetenčné centrum pre inteligentné meracie systémy v energetike (smart grid). V súčasnosti vyvíja s pol stovkou zamestnancov pre Slovensko, Česko a Rakúsko, cieľ je podľa V. Slezáka navrhovanie systémov pre celú oblasť EMEA, teda nielen starý kontinent, ale aj Blízky Východ a Afriku.
Podľa objednávok by mal Siemens na Slovensku podľa svojho šéfa rásť aj tento rok. Plán objednávok nehovorí až o takom raste ako firma vykázala v uplynulom roku, no firma ho podľa V. Slezáka môže prekonať. Pomôcť by k tomu mohli nové projekty a v energetike a prípadne aj ďalšia modernizácia slovenských železníc, kde, ak sa objaví nový tender, chce Siemens zabojovať o projekt bezpečnostnej automatizácie na ďalšom úseku piateho transeurópskeho koridoru.
Tradične pestrý je prehľad zmien celkovej prítomnosti Siemensu na Slovensku v iných firmách, ktoré koncern vlastní alebo v nich má podiel. „Z roka na rok je nás menej a menej,“ znie komentár V. Slezáka. Obrat štrnástich firiem, v ktorom vyše tretinu tvorí práve eseročka Siemens, klesol v obchodnom roku 2012/2013 o vyše štyri percentá na necelých 510 miliónov eur. Počet zamestnancov sa znížil iba nepatrne na 3 471 ľudí na konci septembra.
Tieto čísla však obvykle súvisia jednak s politikou a biznisom firiem, v ktorých má Siemens podiel a jednak so zmenami v štruktúre koncernu najmä v dôsledku predaja a akvizícií podnikov. Príklad je výrobca bielej techniky Bosch Siemens Hausgeräte, ktorého michalovská fabrika BSH Drives and Pumps pridala k číslam na Slovensku vyše
V uplynulom roku zaradil Siemens do svojej firemnej evidencie na Slovensku naposledy aj fabriku na svetelné zdroje Osram v Nových Zámkoch. Keďže sa koncern celosvetovo vzdal podielu v tejto firme, továreň Osram Slovakia s tržbami 77,4 milióna eur a skoro tisíc dvesto zamestnancami vykázal ako súčasť skupiny naposledy.