Vyštudovaná genetička spolu s manželom – finančným matematikom – rozbehla v roku 2018 biotechnologický startup. Michaela Šišková hovorí, že to bola dobrá súhra. Pri práci v spoločnosti DNA ERA je potrebná matematická a štatistická zručnosť. Preto je tento profesijný prienik manželov viac než vítaný.

Dnes sa ešte stále definujú ako startup, hoci sa firma rozrastá nielen na počte zamestnancov a zákazníkov, ale má za sebou aj zaujímavé investície, širšie portfólio a pred sebou pripravovanú expanziu za hranice Slovenska. „Dlho sme rokovali s viacerými fondami. Preto som rada, že sa DNA ERA budúci rok dostane aj na poľský trh,“ hovorí M. Šišková, ktorá je tento rok nominovaná na cenu TREND Podnikateľka roka 2022. Partnerom ceny je spoločnosť Visa.

Neprognózujeme, nediagnostikujeme

Keď si v USA nechala spraviť test zo vzorky DNA, dozvedela sa o sebe a svojom tele mnohé veci. Práve to bol spúšťač. Po početných prieskumoch zistila, že na Slovensku nič podobné nie je a v takomto spôsobe nadštandardného testovania videla potenciál.

Začínala s päťtisíc eurami na konte. Po dvoch rokoch prišla prvá investícia od spoločnosti Crowdberry Investment Management 250-tisíc eur. Rok 2021 ukončila DNA ERA s medziročným nárastom tržieb o viac ako 700 percent. V marci tohto roku spustila spoluprácu s platformou Crowdberry. Plánom bolo získať podporu na realizáciu rastovej stratégie. M. Šišková hovorí, že okrem iného chce rozšíriť portfólio produktov a služieb. Ide o miliónovú investíciu.

TREND Podnikateľka roka 2022
Neprehliadnite

Hlasujte v ankete za TREND Podnikateľku roka. Toto je päť nominovaných žien slovenského biznisu

Vzorky DNA sa odoberajú jednoducho, neexistuje dokonca vekové obmedzenie. „Ster sa vykonáva neinvazívne, z vnútornej strany líca. Preto je vhodný aj pre novorodenca,“ hovorí M. Šišková s tým, že takto otestovali aj svoju vtedy 4-mesačnú dcéru.

Primárna sekvencia DNA, ktorú sledujú, sa počas života človeka vo všeobecnosti nemení, výsledky teda ostávajú a rodič s nimi môže ďalej pracovať, stavať na nich. „Čím skôr o predispozíciách vieme, tým lepšie,“ dodáva. U malých detí, rovnako ako u dospelého človeka, sledujú viac ako 110 predispozícií z oblasti zdravia, životného štýlu, športového potenciálu a čoskoro aj mentálneho zdravia.

Takýto test by mal do portfólia spoločnosti pribudnúť v najbližších mesiacoch. „Téma duševného zdravia je ešte u nás do veľkej miery tabu. Aj týmto spôsobom by sme chceli prispieť k tomu, aby sa o tom rozbehli diskusie a starostlivosť o mentálne zdravie začala byť prirodzenou súčasťou nášho života,“ vysvetľuje podnikateľka.

DNA testy však nie sú diagnostické. Hovoria predovšetkým o predispozíciách, na ktoré môže človek trpieť. Neprognózujú, no už dnes aj na Slovensku existujú prípady, keď pacientom takéto informácie odčítané z molekuly DNA zachránili život.

Laboratórium neskôr

Odobraté vzorky posielajú do partnerského laboratória do Nemecka. Je certifikované, veľké a spracováva obrovské množstvo vzoriek. „Aj vďaka nim vieme našim zákazníkom ponúknuť oveľa lepšie ceny, ako keby sme vzorky vyhodnocovali u nás sami. Ale na Slovensku takéto laboratórium ani nie je,“ dodáva M. Šišková s tým, že po tomto spôsobe siahli hlavne z ekonomického hľadiska. Vlastné laboratórium je v ich strednodobých víziách. Na to však potrebujú spracovávať väčšie množstvá vzoriek.

Záujem o vedu stúpol práve počas pandémie. Nielen o vedu, ale aj o DNA testy. „Paradoxom je, že my sme zatiaľ fungovali len počas krízy. DNA ERA sa vo väčšom meradle ako firma rozbehla práve počas pandémie, potom prišla vojna na Ukrajine a teraz je kríza inflačná. Takže my vlastne ani nevieme, aké je to fungovať mimo krízy,“ zamýšľa sa M. Šišková, podľa ktorej

vstupujeme do éry DNA. Najvýraznejší prelom nastal v roku 2003, keď sa podarilo rozlúštiť značnú časť ľudského genómu. Vedcom sa však tento rok po prvýkrát podarilo prečítať celý ľudský genóm, vrátane častí, ktoré doterajším sekvenovaním DNA nebolo možné rozlúštiť. „Ak pôjde výskum dopredu takýmto tempom, som pevne presvedčená, že keď sa o pár rokov narodí dieťa, analýza DNA bude prvou, ktorú mu budú vykonávať,“ konštatuje M. Šišková.

V genetike prevládajú ženy

Zakladateľka DNA ERA vyštudovala genetiku na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. „Mojimi spolužiačkami boli prevažne ženy. Neskôr aj v SAV pracovali viac genetičky ako genetici. Ja tomu rozumiem, pretože platové podmienky za našu prácu sú na Slovensku slabé. Muž by rodinu s manželkou na materskej uživiť nedokázal,“ vysvetľuje M. Šišková.

Štúdium v danom roku úspešne ukončilo asi dvadsať absolventov. „Na tak malú krajinu je to obrovské číslo. Sú v princípe neuplatniteľní,“ hovorí genetička. Buď pokračujú v postgraduálnom štúdiu, alebo končia v laboratóriách, kde vykonávajú rutinnú prácu. A na to vysokú školu nepotrebujú. Väčšina jej spolužiakov napokon zakotvila v korporátnom prostredí.

„Startup som preto brala aj ako príležitosť vytvoriť nové pracovné miesta pre takýchto ľudí,“ hovorí na záver.

Ďalšie dôležité správy

Klaudia Bednárová, riaditeľka, The Bridge
Neprehliadnite

Z firmy o dvoch ľuďoch skočila na polmiliónové tržby, v pandémii nestratila žiadnych klientov