V medzinárodnom investičnom spore s holandským akcionárom Bratislavskej cvernovej továrne (BCT) Janom Albertom Oostergetlom a Teodorou Laurentius napokon vyhrala Slovenská republika. Arbitrážny tribunál vydal 23. apríla rozhodnutie, ktorým zamietol všetky nároky žalobcov. Informovalo o tom ministerstvo financií.

Predmetom investičného sporu, ktorý trval od roku 2006, bolo údajné porušenie dohody o podpore a vzájomnej ochrane investícií uzavretej medzi bývalým Česko-Slovenskom a Holandskom. Žalobcovia, ktorí pôsobili v sprivatizovanej cvernovke, namietali, že konanie a nečinnosť štátu spôsobila konkurz podniku.

"Žalobcovia tvrdili, že im Slovenská republika prostredníctvom konania vecne príslušného súdu v Bratislave odňala právo na nestranné súdne konanie a označovali opatrenia Daňového úradu Bratislava II v rámci konkurzného konania za neštandardné," informovalo ministerstvo. Škodu, ktorá im mala vzniknúť, vyčíslili až na 298 miliónov eur.

Arbitrážny tribunál zamietol všetky nároky žalobcov a uložil im povinnosť uhradiť trovy konania Slovenskej republiky takmer 420-tisíc eur a časť nákladov na zastupovanie Slovenska vo výške dva milióny eur. Ako pravdepodobnejší dôvod úpadku BCT tribunál označil samotné konanie žalobcov a ich neúspešné riadenie podniku, napísalo ministerstvo.

Na čele dozornej rady cvernovej továrne stojí od roku 1997 Karol Danys. Za vlády Vladimíra Mečiara v 90. rokoch bol podpredsedom výkonného výboru Fondu národného majetku, kde viedol aj sekciu neštandardnej privatizácie. V 90. rokoch sa dostal do dozorných rád viacerých významných podnikov – Nováckych chemických závodov, PNS, prešovských Solivarov, banskobystrickej Slovenky či Banky Slovakia.

Spolu s ďalšími bývalými funkcionármi fondu K. Danysa po zmene vlády v roku 1998 obvinila polícia z nezákonnej privatizácie a prideľovania bytov. Trestné stíhanie v oboch prípadoch však zastavila prokuratúra.

Podľa ministerstva ide o štvrtý úspešne ukončený medzinárodný spor voči Slovenskej republike, ktorý bol vznesený na základe bilaterálnej investičnej dohody. V minulosti už Slovensko vyhralo spory s Austrian Airlines, Alps Finance and Trade AG a spoločnosťou HICEE.

Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch