S globálnymi službami prichádzajúcimi na Slovensko sa v poslednom čase roztrhlo vrece. Už nejaký ten piatok tu máme Spotify, vlani dorazil Uber, pred týždňom Netflix. Do tejto skupiny by sa dala zaradiť aj služba BlaBlaCar z Francúzska s 25 miliónmi členov. Za štvrťrok sa týmto spôsobom odvezie viac ako desať miliónov ľudí.

BlaBlaCar funguje veľmi jednoducho. Webová stránka alebo mobilná aplikácia spája ľudí, ktorí autom cestujú na dlhšie vzdialenosti a osamote sa nudia. Hlavne ale neefektívne míňajú náklady na energie. Na druhej strane sú záujemcovia, ktorí by sa s nimi radi zviezli. Takže sa stačí v službe zaregistrovať ako šofér alebo cestujúci. A potom už len označiť, kam a kedy sa chystáte, koľko máte voľných miest v aute a čakať na záujemcov. Ak nejaký má namierené rovnakým smerom v rovnaký čas, vyberie si z ponuky jázd a vybavené.

Samozrejme, všetko je založené na dôvere a hlavne referenciách. Cestujúci hodnotia šoférov a opačne. Podľa hodnotení si potom môže každý vybrať toho či oného šoféra. A zároveň šofér môže odmietnuť akéhokoľvek záujemcu o post spolucestujúceho. Aplikácia preto dovoľuje len registráciu s pravým menom a údajmi, ktoré overuje.

Prehľadnosti tiež pomáha, že BlaBlaCar automaticky vypočítava fixnú cenu cestovného na jedno sedadlo. Vychádza z jednoduchého vzorca – 0,3 0,03 eura za kilometer na osobu. Pri objednávaní tak obe strany vedia, na čom sú. A šofér má dovolené zvýšiť alebo znížiť túto cenu o 50 percent. Podľa toho, ako rýchlo chce naplniť auto a tiež, aké má hodnotenia. V priemere sa dá povedať, že napríklad z Bratislavy do Košíc stojí toto cestovanie 14 eur. A to pokojne aj v pohodlnej limuzíne.

BlaBlaCar túto fixnú cenu určuje aj preto, aby boli uhradené približné náklady za pohonné hmoty a opotrebenie auta, ale nedalo sa hovoriť o zarábaní. Auto do danej destinácie pôjde tak či onak. Preto táto služba nemá nič spoločné s inými taxi službami, nie sú potrebné žiadne licencie, žiadne papierovačky s poisťovňami alebo inými inštitúciami. Nejde ani o stopovanie, pretože záujemca si presne vyberie s kým chce cestovať a podelí sa o náklady za benzín.

Jednoducho je to ako kamarátska výpomoc. Aj s možnosťou spoznať nových ľudí. BlaBlaCar je totiž odvodené od rozprávania sa počas cesty. Vodič si pri registrovaní nastaví, či je Bla, teda tichší. Alebo BlaBla či BlaBlaBla, a teda celú cestu chce prediskutovať.