Slovenské rezne zažívajú strastiplnú cestu na tanier Slovákov. Ohrozujú ich nízke ceny za náročnú prácu, africký mor ošípaných, konkurencia zo zahraničia a nedostatočná podpora. Každé ohnivko reťazca – chovateľ, spracovateľ, predajca a aj štát je za to, aby bolo slovenského bravčového mäsa viac.
Napriek tomu je podiel v obchodoch na úrovni 20 percent a podpora boja s africkým morom ošípaných má čudný výpočet. Potravinová sebestačnosť je len utópiou bez seriózneho plánu a na budúci rok to bude horšie.
Prípad najdrahších ošípaných na Slovensku má pachuť politického lobingu, opozícia kladie otázky
Z farmy na bitúnok
Kým sa z malého priasiatka na farme v roku 2021 stal slovenský rezeň so zemiakovým šalátom na tanieri, prešlo veľa času. Počas tohto obdobia si slovenský chovateľ kládol dookola rovnakú otázku, kde vziať peniaze na krmivá, ktorých ceny neustále rástli. Keď sa chov konečne vydaril a prasiatko narástlo, predal svoje statné 115-kilogramové kusy bitúnkom. Tie by možno dali za chovateľskú prácu aj viac, ale riadia sa cenami zahraničných búrz.
„Výkupná cena v Európe sa odvíja výrazne od ceny na nemeckej burze mäsa, každý týždeň v stredu sa publikuje výkričná cena. A podľa nej sa v nasledujúcomtýždni obchoduje vo väčšine Európy, aj na Slovensku. Aktuálne je to 1,23 eura za kilogram jatočnej hmotnosti,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie chovateľov ošípaných Peter Polák.
Tržba za jednu ošípanú je tak aktuálne približne 123 eur. Na otázku – a zisk je aký – sa chovatelia skôr usmievajú, nie od radosti. Skôr tak gogoľovsky – cez slzy. Lepšie však ako vlani v druhom polroku, keď ceny klesli pod jedno euro za kilogram.
„Takáto situácia, aká je teraz, je dlhodobo neudržateľná,“ hovorí predseda družstva Agrospol Boľkovce Rastislav Slocík.
Nie je vylúčené, že budúci rok nebudú na Slovensku žiadne prasnice
Spracovatelia mäsa
Situáciu ovplyvňujú výrazne aj spracovatelia. Často je pre nich výhodnejšie nakupovať mäso zo zahraničia – cena rozhoduje. Na Slovensku je aktuálne 120 bitúnkov, ktoré porážajú 74 percent ošípaných zo slovenských fariem. Ďalej podnikajú aj rozrábkarne a mäsové výrobne. Takzvané dva v jednom plnia mäsokombináty. Tie porážajú ošípané a spracovávajú ich mäso.
- Spracovanie bravčového mäsa v číslach za rok 2021
- Schválený počet bitúnkov: 120
- Rozrábky mäsa domácich kopytníkov: 246
- Mäsové výrobne: 200
- Porážka ošípaných: (rok 2020, údaje za rok 2021 ešte nie sú): 636 599 kusov ošípaných
- Porážka ošípaných zo slovenských fariem v bitúnkoch: 74 %
- Pokles porážok v roku 2020 oproti roku 2019: o 3,8 %
PRAMEŇ: Štátna veterinárna a potravinová správa
Kedysi tu bol výrazný hráč na trhu – Hrádok Mäsokombinát v Lučenci. Najprv prestal zabíjať a potom prestal vyrábať. V roku 2006 ho prevzala spoločnosť Mecom Group. Tá je v súčasnosti najväčším mäsokombinátom v krajine a tento rok ju kúpila americká spoločnosť Smithfield Foods. Nákup so slovenských fariem je minimálny.
- V článku sa ďalej dozviete
- ako je to s ďalšími mäsokombinátmi na Slovensku, kde nakupujú
- že Družstvo Agrospol Boľkovce dostalo najvyššiu dotáciu proti AMO, prijali ju však s rozpačitosťou
- že rezort chce podporiť najmä malých farmárov, ale tí Slovákov nenakŕmia
- koľko malých farmárov by muselo byť na Slovensku, aby pokryli spotrebu
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?