Ocenenie Žena v IT sa udeľuje žene, ktorá preukázala v posledných piatich rokoch vysokú mieru excelentnosti, inovácie, líderstva a aktívne sa snažila o väčšiu rozmanitosť v IT priemysle. Historicky prvou laureátkou sa stala Alena Kanabová, ktorá v rozhovore pre TREND prezradila čo pre ňu ocenenie znamená, aké boli jej začiatky či čo by poradila mladým dievčatám a ženám, ktoré nad IT uvažujú.

Ste prvou laureátkou novej ceny Ženy v IT. Čo to pre vás znamená?

Nesmierne si to vážim a zároveň nebudem skrývať, že ma to aj ľudsky veľmi potešilo. Pre mňa osobne to nie je len o tom, že som jednou zo žien, ktorá sa dokázala úspešne uplatniť v IT odvetví na Slovensku. Je to pre mňa signál, že energia, ktorú som za posledné roky vložila do rôznych iniciatív na podporu žien v IT a zvýšenia ich zastúpenia v tomto odvetví, ale aj celkovo do oblasti rozvoja digitálnych zručností v rámci rôznych cieľových skupín, je viditeľná. Prináša to samozrejme aj istý pocit zadosťučinenia, že niekto ocenil veci, do ktorých roky s vášňou investujem svoj čas popri práci.

Chýbalo podľa vás takéto ocenenie na Slovensku?

Keď som sa dozvedela, že sa takéto ocenenie chystá, uvedomila som si, že napriek tomu, že sa na Slovensku viac ako dve desaťročia pohybujem v IT odvetví, vnímam skutočne málo žien, ktoré by boli verejne viditeľné a známe ako jeho reprezentantky. Na to, aby ženský talent prirodzenejšie prúdil do sveta informačných technológií, potrebujeme hovoriť viac o úspešných príbehoch žien v IT. Potrebujeme tiež aj v rámci širšej verejnosti vnímať ženské vzory, ktoré majú potenciál inšpirovať dievčatá a ženy, aby vôbec uvažovali o kariére v tomto odbore. 

Projekty, aké robí Aj Ty v IT nepochybne pomáhajú meniť Slovensko k lepšiemu. Ako to vnímate vy?

Aj Ty v IT má bezpochyby veľkú zásluhu na tom, že sa vôbec začalo o nedostatočnom zastúpení dievčat a žien v IT oblasti verejne rozprávať a za 12 rokov svojej existencie táto organizácia vyrástla a rozšírila svoj záber na široké spektrum vekových kategórií dievčat a žien. My v Accenture, čo je firma pre ktorú pracujem už viac ako 25 rokov, sme v Aj Ty v IT našli jedného z kľúčových partnerov, v spolupráci s ktorými môžeme realizovať našu stratégiu v oblasti firemného občianstva zameranú na rozvoj zručností potrebných pre uplatnenie sa na pracovnom trhu v digitálnej dobe.

Na jednej strane je skvelé a potrebné, že neúnavne vysvetľujú, prečo vlastne je vyrovnanejšie zastúpenie pohlaví v IT odvetví dôležité a prínosné a snažia sa nabúrať stereotypné vnímanie IT ako odvetvia vhodného skôr pre mužov. Na druhej strane som mala možnosť vidieť aj príklady konkrétnych dievčat a žien, ktorým projekty doslova zmenili život, lebo ich buď nasmerovali k štúdiu alebo kariére v IT. 

Aké boli vaše začiatky v IT a čo vás motivovalo vstúpiť do tohto odvetvia?

Pri rozhodovaní sa, kam ísť študovať na vysokú školu, som si zvolila Ekonomickú univerzitu. Čiastočne to bolo aj tým, že som nebola úplne vyhranená, som človek s rôznorodými talentami a v rozhodujúcom momente sa nenašiel nikto, kto by ma povzbudil, aby som predsa len išla na matematicko-fyzikálnu fakultu, kde som tiež bola prijatá. Vyštudovala som teda zahraničný obchod, ale nikdy som neplánovala v tejto oblasti pracovať. Mojím vysnívaným povolaním bola práca vo firemnom poradenstve.

Preto som sa prihlásila na pohovor do poradenskej firmy.  V tej chvíli som vlastne netušila, že ide o technologicko-poradenskú firmu. Na úvodnom školení nás učili programovať v jazyku C++, čo bol pre mňa dosť šok, ale hneď na prvom projekte som zistila, že ma to veľmi baví. Postupne pribúdali ďalšie projekty, vystriedala som rôzne role aj odvetvia. S odstupom času som si  uvedomila, že som sa v tom skrátka našla a že v IT môžem naplno uplatniť svoje rôznorodé talenty a schopnosti.

Museli ste sa ako žena v IT vyrovnať s nejakými výzvami?

Výziev som zažila viacero, ale spomenula by som vyhorenie, do ktorého vyústila kombinácia náročnej role v práci s veľmi náročnou situáciou v súkromí. Keď mala dcéra štyri roky, manžel veľmi vážne ochorel, niekoľko týždňov bol v ohrození života a mesiace následne strávil v nemocnici. Okrem toho, že na mňa prešla kompletná starostlivosť o malú dcéru, viedla som komplikovaný projekt, ktorý pre mňa znamenal množstvo stresu a vyžadoval prácu aj po večeroch či víkendoch. Keď sa situácia zastabilizovala, druhýkrát som otehotnela a oproti mojej prvej rodičovskej dovolenke som sa od práce úplne odpojila.

Návrat späť bol ale veľmi tvrdý. Technologicky sa svet za tri roky neskutočne posunul a musela som tvrdo pracovať, aby som dobehla zameškané. Zrazu tu boli nové veci ako cloud, blockchain či virtuálna realita a potrebovala som byť schopná im porozumieť minimálne tak, aby som sa mohla o nich rozprávať s klientami. Myslím, že akúkoľvek voľbu spravia ženy ohľadne uprednostnenia rodiny v nejakom období svojho života, je to v poriadku. Ale zvlášť v dynamických odvetviach, ako je IT, si skrátka musíme byť vedomé, aké to môže mať dopady a či sme ochotné na toto pristúpiť.            

Ako vnímate súčasnú situáciu žien v IT na Slovensku a čo by sa podľa vás mohlo zlepšiť?

Slovenské IT sa z pohľadu ženského talentu potýka s obrovským nevyužitým potenciálom. Je to dané najmä tým, že už pri vstupe na pracovný trh nám chýbajú ženy, ktoré by mali potrebnú kvalifikáciu. V prvom rade by sme potrebovali zvýšiť záujem dievčat o štúdium IT, čo samozrejme platí aj pre iné technické smery. 

Na to, aby sa to podarilo, potrebujeme systémovo pracovať už s malými dievčatami, lebo vidíme, že sa to u nich častokrát „láme“ v puberte. Musíme tiež rozvíjať povedomie o IT ako odvetví vhodnom pre ženy u rodičov, no dôležití sú aj učitelia. Predstava o tom, aké rôzne role IT ponúka pre uplatnenie sa, je nedostatočná. Navyše sú tu rodové stereotypy, ktoré máme v sebe ako spoločnosť zakorenené a tie taktiež  tomu vôbec nepomáhajú.

Potom tu máme dospelé ženy, ktoré sa do IT snažia dostať, napríklad cez dovzdelanie sa v rôznych kurzoch neformálneho vzdelávania. Tieto ale potrebujú dostať šancu sa následne v IT aj zamestnať. To sa nedá spraviť bez toho, že zamestnávatelia urobia vedomé rozhodnutie, že takýmto ženám šancu dať chcú a budú ochotní do toho navyše aj investovať.

Aké rady by ste dali mladým dievčatám a ženám, ktoré uvažujú o kariére v IT?

Nech do toho rozhodne idú. IT je fascinujúce a dynamické odvetvie, informačné technológie zásadne zmenili a menia náš svet. Navyše má široké možnosti zmysluplného pracovného uplatnenia sa s veľmi slušným ohodnotením a vysokou mierou flexibility, čo je výhodné napríklad aj vtedy, ak chcete efektívne skĺbiť rodinný a pracovný život. Ak im chýba na to podpora doma alebo v škole, nech hľadajú inde, napríklad práve v komunitách okolo organizácií ako Aj Ty v IT.   

Ako hodnotíte podporu a iniciatívy na zlepšenie diverzity a inklúzie v IT sektore?

Pre mňa osobne je dosť frustrujúce, že neustále musíme dookola vysvetľovať, prečo vlastne chceme mať v IT viac žien. Bez žien, ako pri nedostatku akéhokoľvek iného typu rôznorodosti v pracovných tímoch, by sa znížila diverzita názorov, čo vedie k menej kreatívnym a inovatívnym riešeniam problémov. Technológie a produkty, ktoré vyvíjame, sú určené pre široké spektrum používateľov, z ktorých veľkú časť tvoria práve ženy a preto bez žien, podieľajúcich sa na ich vzniku a implementácii, len ťažko vyvinieme niečo, čo bude dostatočne zohľadňovať potreby a požiadavky ženských používateľov.  

Aj keď osvietené firmy tomuto rozumejú a snažia sa adresovať potrebu zvýšenia zastúpenia žien a vytvárania inkluzívneho pracovného prostredia pre ne, stále narážame na nepochopenie, veľakrát čelíme za to dokonca hejtu a smutné je, že nielen zo strany mužov, ale dokonca aj samotných žien. Čiže osvety nikdy nie je dosť a pomohlo by, keby táto osveta neprichádzala len zdola, ale aby sa snaha o väčšie zastúpenie žien, a to  nielen v IT,  dostala aj do strategických priorít vedenia krajiny.

Alena Kanabová

Vyštudovala zahraničný obchod na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Počas svojej vyše 25-ročnej kariéry pracovala pre lokálnych aj zahraničných klientov globálnej poradensko-technologickej firmy Accenture v oblastiach firemného poradenstva a systémovej integrácie. Podieľala sa na realizácii významných transformačných programov a v súčasnosti je zodpovedná za projekty v oblasti zdravotníctva a verejnej správy v rámci regionálneho technologického centra Accenture.  Ako líderka pre firemné občianstvo je zároveň zodpovedná za lokálne aktivity firmy s pozitívnym spoločenským dopadom. Je aktívnou ambasádorkou diverzity a inklúzie v pracovnom prostredí. Je členkou správnych rád vzdelávacích organizácií Teach a Dasato. Okrem toho je členkou Rady riaditeľov Americkej obchodnej komory na Slovensku, kde pôsobí ako podpredsedníčka výboru pre spoluprácu súkromného a akademického sektora.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Ľudí v IT je stále málo a dopyt bude rásť. Kľúčovou bude aktualizácia vedomostí a zručností