Ktorá čínska spoločnosť prejavila záujem o kúpu 66-percentného podielu Enelu v Slovenských elektrárňach, však F. Starace neprezradil. Podľa Reuters niektoré správy hovoria o záujme firmy China National Nuclear Corporation (CNCC). Pri Rumunsku bol šéf Enelu konkrétnejší. Tamojšie aktíva chce podľa neho kúpiť energetická spoločnosť State Grid Corporation of China (SGCC).
Záujemcov o slovenský majetok Enelu, ktorý analytici banky Santander podľa agentúry Reuters ohodnotili na 3,6 mld. eur vrátane dlhov, tak pribúda. Patria medzi ne aj české firmy ČEZ a holding EPH. Špekuluje sa pritom aj o možnosti, že by podiel Enelu v Slovenských elektrárňach, alebo aspoň jeho časť, mohol odkúpiť aj štát. Podobne je tomu napríklad aj v Rumunsku, kde miestna vláda vyjadrila záujem o predávaný majetok Enelu.
Šéf talianskeho energetického koncernu Enel však zároveň dodáva, že zatiaľ stále nie je isté, či všetky ponúkané aktíva firmy napokon majiteľa zmenia. „Nie je to dané, že opustíme všetky krajiny, kde ponúkame majetok na predaj,“ povedal F. Starace.
Záujem čínskych štátnych energetických firiem, ktoré majú dostatok prostriedkov na akvizície, o energetické aktíva v Európe, trvá už dlhšie, keď využívali najmä krízu eurozóny. Najväčšia energetická firma na svete podľa obratu, čínska štátna State Grid Corporation, sa tak dostala k menšinovým podielom v prevádzkovateľoch prenosových a distribučných sústav v Portugalsku či Taliansku a taktiež zvažuje vstup do podnikov v Grécku či Španielsku.