Európske klimatické ciele sú nastavené mimoriadne ambiciózne a ich splnenie nebude možné bez energeticky efektívnejšieho priemyslu. Pre mnohé výrobné firmy je však investícia do obnoviteľných zdrojov príliš vysoká a jej návratnosť pridlhá. Pološtátny výrobca elektriny Slovenské elektrárne prostredníctvom novej služby umožňuje firmám stať sa zelenými aj bez potreby vlastnej investície.
Prvou firmou, ktorej elektrárne pomohli prefinancovať lokálny zdroj elektriny, je textilný závod Muller Textiles Slovakia sídliaci neďaleko Humenného. Okrem fotovoltických panelov mu dodali aj inteligentné batériové úložisko od slovenského energetického startupu Fuergy.
Expert na energetiku: Efektívne je, ak sa budova zamýšľa nad spotrebou sama
Prvý projekt svojho druhu
Humenská firma Muller Textilles Slovakia patrí do nemeckej rodiny popredného výrobcu technických priestorových tkanín. Na Slovensku pôsobí od roku 2004 a v Prešovskom kraji patrí k najväčším platiteľom dane z príjmu, zamestnáva takmer 250 ľudí a strechu jej výrobnej haly pokrývajú desiatky fotovoltických panelov.
„Muller Textilles Slovakia je jednou z prvých spoločností na Slovensku, ktorá realizovala takto komplexný projekt. Je to významný znak nášho záväzku voči udržateľnému spôsobu podnikania. Sme prvou výrobnou spoločnosťou na Slovensku s tak komplexne integrovaným systémom, ktorý tvorí 500-kilowattová fotovoltická elektráreň a 432- kilowatthodinový batériový systém“ priblížil konateľ spoločnosti Ján Tomko.
Slovenské elektrárne výšku investície do lokálneho zdroja neuviedli. Avšak cenníková cena takéhoto smart batériového úložiska od spoločnosti Fuergy je 350-tisíc eur. Cena zahŕňa smart riadiaci softvér, aj všetky hardvérové komponenty úložiska a inštaláciu. Fotovoltickú technológiu na výrobu elektriny dodala spoločnosť Veissmann, pričom riešenie s podobným výkonom by stálo približne 400-tisíc eur.
„Som presvedčený, že bez Slovenských elektrární by bolo pre Muller Textiles Slovakia veľmi ťažké realizovať takto rozsiahly projekt. Návratnosť investícií je veľmi dlhá, prípravné práce sú veľmi zložité, najmä pokiaľ ide o povolenia,“ hovorí Andrea Pancotti, Energy Services Manager pre Slovenské Elektrárne.
„Smart riadenie úložiska a lokálneho zdroja spolu s produktom Energetická efektívnosť ako služba od Slovenských elektrární – energetické služby rieši oba problémy naraz. Preto má vysoký potenciál zvýšiť záujem o obnoviteľné zdroje energie zo strany samotných spotrebiteľov,” dopĺňa Radoslav Štompf, výkonný riaditeľ spoločnosti Fuergy. Energetický startup v septembri zapojil vôbec prvé podobné smart batériové riešenie v priemyselnom parku v Senci.
Elektráreň na lízing
Inštalácia lokálneho zdroja v Humennom je pilotným projektom v rámci nového projektu Slovenských elektrární – energetických služieb. Slovenským firmám ponúka možnosť byť zelenými bez potreby vlastnej investície. „Vďaka našej ponuke implementujú ekologické riešenie bez obáv z byrokracie a bez zaťaženia svojho cash flow,“ hovorí A. Pancotti.
Službu možno prirovnať k leasingu automobilu, s tým rozdielom, že zákazník si prenajíma fotovoltický systém. Slovenské elektrárne pritom prevezmú okrem finančnej aj všetku projektovú, stavebnú a prevádzkovú záťaž. Zákazník platí iba mesačný poplatok individuálne nastavený tak, aby bol rovnaký alebo menší, ako bola hodnota dodanej elektriny zo siete. Inštaláciou fotovoltického zdroja môže firma podľa elektrární dosiahnuť úsporu nákladov na elektrickú energiu vo výške päť až desať percent.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?