Premiér Robert Fico na správu reagoval slovami, že jeho kabinet, ktorý v elektrárňach kontroluje 34 percent akcií, by vstupe spoločnosti ČEZ do SE nebránil.

„Môžem potvrdiť, že sa teraz pripravujeme na začatie oficiálnej diskusie o predaji,“ povedala ČTK hovorkyňa ČEZ Barbora Půlpánová. Spomínať ďalšie podrobnosti je podľa nej predčasné. Rokovania s Enelom podľa talianskeho denníka potvrdil aj člen predstavenstva spoločnosti ČEZ Pavel Cyrani.

Podľa zdroja agentúry Reuters z českého energetického sektora sa o podiel v SE zaujíma aj český Energetický a priemyselný holding (EPH), ktorý už pôsobí v slovenskom plynárenstve. EPH je najväčším dodávateľom tepla a druhým najväčším dodávateľom elektriny v Českej republike.

R. Fico pred novinármi označil ČEZ za solídnu firmu a pripomenul, že energetické siete medzi Českou republikou a Slovenskom sú prepojené. „Ak by došlo k dohode medzi Enelom a ČEZ, vláda nemá dôvod do toho zasahovať,“ povedal novinárom. Dodal, že po vstupe nového investora do elektrární by si štát chcel vyrokovať silnejšie postavenie, než mu zaisťuje existujúca akcionárska zmluva s väčšinovým vlastníkom.

R. Fico zároveň odmietol, že by jeho vláda poskytla záruky na výkupné ceny elektriny z jadrovej elektrárne Mochovce, kde Enel dokončuje tretí a štvrtý blok. Dokončenie projektu sa však oneskoruje.

Predaj 66 percent akcií Slovenských elektrární je súčasťou plánu najzadlženejšej európskej energetickej spoločnosti predať majetok v hodnote 4,4 miliardy eur. Firma tým chce znížiť dlh na približne 37 miliárd eur.

Informované zdroje agentúry Reuters v júni oznámili, že záujem o kúpu podielu v elektrárňach vyjadrilo niekoľko spoločností. Podľa starších správ talianskych médií sa o podiel zaujímal ruský koncern Rosatom a čínsky kolos CNNC.

Enel ovládol slovenského výrobcu elektriny v roku 2006, keď v súťaži o dve tretiny akcií podniku zvíťazil práve nad ČEZ a ruským podnikom RAO UES. Za kontrolný podiel zaplatil 840 miliónov eur. Zvyšných 34 percent akcií vlastní slovenský Fond národného majetku.

Analytici podľa ekonomického denníka The Wall Street Journal hodnotu slovenského podielu odhadujú na približne dve miliardy eur. Prípadný obchod by mohol byť v tomto roku jednou z najväčších transakcií v energetickom sektore.