Z jednej firmy sa cloudové ERP rozšírilo do ďalších spoločností v skupine EG. Počas niekoľkých rokov sa tak fungovanie myjavského SLOVARMu, ale aj PREMATLAKu a HKS Forge posunulo od zastaraného on-premise informačného systému do úplne odlišného technologického sveta. „A všetky zmeny, ktoré to prinieslo, môžeme hodnotiť pozitívne,“ hovorí generálny riaditeľ PREMATLAKu Milan Krcho.

Nasadenie SAP S/4HANA Cloud v SLOVARMe svojho času trvalo len deväť mesiacov, podobne hladko prebiehalo i vo zvyšných dvoch podnikoch. Hoci každý z nich má odlišný charakter výroby, jedno mali spoločné – rovnako ako samotná implementácia nového ERP bola dôležitá aj konsolidácia dát. Manažmentu sa preto osvedčilo vytvorenie migračných tímov, ktoré sa zameriavali na ich prípravu počas celej implementácie. Tým eliminovali chybovosť na konci projektu a ušetrili čas.

Martin Ferenc, generálny riaditeľ SAP Slovensko
Neprehliadnite

Veľkosť Slovenska je výhodou. Vďaka SAP sa stáva laboratóriom pre projekty globálnych firiem

„SAP totiž pracuje so zásadne väčšími objemami údajov a s detailnejšími informáciami. Zároveň však dáva aj oveľa podrobnejšie výstupy. Dnes napríklad dokážeme presne kvantifikovať mosadzný odpad pri výrobe, ktorý následne spracujeme a opäť využijeme. A to nám šetrí náklady na nákup suroviny a jej skladovanie,“ približuje jeden z benefitov vyspelého IT Milan Krcho.

Plán na týždne i mesiace

Po spustení SAP S/4HANA do ostrej prevádzky sa dokonca postupne podarilo o dvadsať percent znížiť nielen rozpracovanosť výroby, ale aj skladové zásoby. Zaslúžila sa o to schopnosť SAP systému plánovať pri konkrétnych položkách presné počty kusov vo výrobe. A to na rôzne časové obdobia od týždňa po niekoľko mesiacov až rok dopredu. Plán sa priebežne aktualizuje o nové vstupy od zákazníka či automaticky zohľadňuje už reálne vyrobené položky. No netýka sa to len výroby, podrobné predikcie a analýzy predaja dokáže systém poskytnúť napríklad aj obchodníkom.

Automatizácia a digitalizácia firmám pomáha znižovať náklady.
Zdroj: NOGA
Automatizácia a digitalizácia firmám pomáha znižovať náklady.

Za najväčšiu výhodu využívania cloudového ERP od SAPu však SLOVARM, PREMATLAK a HKS Forge považujú schopnosť mať takzvaný jeden zdroj pravdy. Nech sa na dáta pozerá finančný manažér alebo šéf logistiky, vždy majú pred sebou aktuálny a jednoznačný súbor informácií. Takže nehrozí, že by na ich základe prišli k rozdielnemu výstupu. Vo všetkých troch firmách sa výrazne zvýšili digitálne znalosti pracovníkov a ich povedomie o dôsledkoch vlastných rozhodnutí na celkový chod spoločnosti. „Vidia dokonca aj efekt toho, že niekto niečo nespraví. Jednoducho sa zmazali informačné bariéry medzi oddeleniami,“ približuje M. Krcho.

Štandard aj flexibilita

Pre cloudové ERP sa spoločnosti rozhodli aj z dôvodu úspor na správe a nevyhnutnej infraštruktúre. Stačí jeden superadministrátor, ktorý dokáže pokryť požiadavky všetkých organizácií. SAP garantuje funkčnosť a podporu, na jeho pleciach je i zabezpečenie ochrany dát pred ich únikom, zneužitím či napadnutím.

Ai
Neprehliadnite

Firmy potenciál AI nepoznajú. Namiesto znižovania stavov budú zbierať údaje

Zároveň cloud poskytuje mimoriadnu flexibilitu. SLOVARM si na úvod zvolil štandardizované riešenie s minimom úprav, čo veľmi zjednodušilo jeho nasadenie. No nijako to neubralo z možnosti ďalej ho vylepšovať a rozširovať. Postupne tak spustil nové funkcionality ako PIR (Planned Independend Requirements) či MTO (Make To Order). „Ide o veľmi rýchly proces trvajúci len niekoľko dní, ktorý si v spolupráci s konzultantmi dokáže firma riešiť sama,“ hovorí M. Krcho.

Aj preto majú v skupine viaceré plány na zlepšenia do budúcnosti. „Je pripravený významný logistický projekt, ktorého cieľom budú riadené sklady a lokalizácia rozpracovanej výroby v rámci výrobného procesu medzi strediskami. Ďalej je to vyťažovanie dát a automatizácia opakujúcich sa činností v rámci systému SAP s cieľom umožniť našim pracovníkom zamerať sa viac na produktívne činnosti,“ uzatvára generálny riaditeľ PREMATLAKu.

Ďalšie dôležité správy